Udostępnij

Smogathon 2018. Zwyciężyła firma, która chce przekształcać biomasę w paliwo

20.11.2018

Takachar, czyli firma, która opracowała proces przekształcania biomasy w biopaliwo, wygrała czwartą edycję Smogathonu. Na rozwinięcie swojej technologii otrzymała 15 tysięcy dolarów.

Do pierwszego etapu finałowego zakwalifikowało się 12 zespołów, o których pisaliśmy TUTAJ. Z tego wybrano połowę, która prezentowała swoje pomysły podczas gali w Kijów Centrum w Krakowie. Najlepszy okazał się pomysł amerykańsko-hinduskiej firmy. Takachar przedstawił swój pomysł na przekształcanie biomasy w biopaliwo.
Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, biomasa, czyli przede wszystkim resztki roślinne, jest trudna do zutylizowana, a koszty jej transportu są bardzo wysokie. Na wsiach jest często spalana, powodując zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też naukowcy z Takachar postanowili sprawdzić, czy z biomasy można uzyskać paliwo, które później posłuży w rolnictwie. Jak podkreślali podczas rozdania nagród, takie rozwiązanie zmniejszyłoby koszty logistyczne na farmach o 40-50 procent. Takachar chce, żeby ich technologia nie była trudnym, skomplikowanym i kosztownym rozwiązaniem, ale czymś, co będzie mogło służyć każdemu rolnikowi.
-Obserwujemy rozwój wielu technologii, które są przyjazne dla środowiska – np. kolektory słoneczne. A dla biomasy wciąż nie ma rozwiązania, z którego mógłby skorzystać każdy z nas. Dlatego postanowiliśmy je stworzyć – mówił Vidyut Mohan z Takachar.
15 tysięcy dolarów chcą przeznaczyć na stworzenie prototypu urządzenia, które służyłoby do zagęszczania i przetwarzania biomasy oraz na dostarczenie pierwszych takich systemów do klientów.
Drugie miejsce w konkursie zajęła firma Indrio Technologies, otrzymując 10 tysięcy dolarów.  Opracowane przez ten zespół urządzenie pozwala na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach.
Na trzecim miejscu uplasowała się firma Pi Green Tech Solutions. Nagrodzono ich kwotą 5 tys. dolarów za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia.
Nagrodę specjalną przyznał Otrivin. Trafiła ona w ręce polskiego zespołu Degrum, który stworzył projekt zielonych przystanków. Dach i jedna ściana takiego przystanku mają być pokryte roślinnością, a z boku znajdą się filtr oraz kurtyna powietrzna, które zapobiegną dostawaniu się zanieczyszczeń do środka. Pomysłodawcy tego projektu otrzymali 30 tysięcy złotych.
W poprzednich edycjach Smogathonu wyróżniono m.in. polskie Airly, czyli sieć niedrogich czujników smogu, które pokazują stan zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym, a także niemieckie Green City Solutions i ich ściany z mchu mające pochłaniać smog. W zeszłym roku wygrał amerykański startup Artveoli z „obrazem”, który miał przekształcać dwutlenek węgla w tlen.
Zdjęcie: Agnieszka Fiejka/Smogathon

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.