Smogathon 2018. W finale oczyszczacze do samochodów, technologie dla samolotów i zielone przystanki

Podziel się:
Półfinał Smogathonu 2018 w Pekinie

Przed nami kolejna edycja Smogathonu, corocznego światowego konkursu na najbardziej innowacyjne rozwiązania dotyczące smogu. Podczas wydarzeń odbywających się w Brazylii, USA, Wielkiej Brytanii, Indiach, Chinach oraz Polsce jury wybrało 12 projektów, które w Krakowie powalczą o tytuł zwycięzcy (o poprzednich edycjach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ). Przyjrzyjmy się im bliżej:

 1. Airlabs

Czyli, mówiąc najprościej – oczyszczacz powietrza wewnątrz samochodu. – Nasze własne badania wykazały, że poziom dwutlenku azotu w środku samochodu może być 20 razy większy niż limit WHO, wpływając na nasze zdrowie, a zwłaszcza na zdrowie dzieci. Podczas gdy niektóre samochody mają filtry cząstek stałych (HEPA), obecnie nie ma technologii, która skutecznie chroniłaby nas przed gazami i zanieczyszczeniami przedostającymi się przez otwarte okno – piszą twórcy na swojej stronie linterowej.

 1. Ampaire

To Startup, który zajął się zanieczyszczeniem płynącym z transportu powietrznego. Ekipa Ampire stworzyła elektryczne układy napędowe, które mają pomóc w przekształceniu istniejących samolotów w nieemisyjne. W planach mają także stworzenie nowoczesnego elektrycznego samolotu.

 1. Blue Sky Lab

Chińska firma opracowała miks maseczki antysmogowej z oczyszczaczem powietrza. Ich produkt to oczyszczacz z dwoma wentylatorami, który dzięki specjalnej opasce można założyć sobie na usta i mieć przy sobie przez cały dzień. O swojej masce mówią „oddychająca maszyna”.

 1. Breezee Technologies

To niemiecki system łączący działanie podręcznych, tanich sensorów i platformy do monitorowania jakości powietrza, która. Dzięki niemu użytkownik ma mieć dostęp do danych aktualizowanych na bieżąco, a także informacji, jak samemu można mieć wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

 1. CatiO2

CatiO2 to przezroczysta folia, która może zostać przyklejona do każdej powierzchni. Jak informują organizatorzy konkursu, „rozwiązanie wykorzystuje fotokatalizę do degradacji szkodliwych zanieczyszczeń w  powietrzu”.

 1. DEGRUM

Polska firma, która opracowała system wolnych od smogu przystanków autobusowych. Dach i jedna ściana będą pokryte roślinnością, a z boku ma być zainstalowany filtr oraz kurtyna powietrzna, która zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń do środka.

 1. Eco Global Solutions

Firma opracowała suplement do paliw, który ma pomóc w zmniejszaniu ilości szkodliwych emisji z silników spalinowych oraz zmniejszaniu spalania.

 1. Indiro Technologies

Technologia, która pozwala dokładnie monitorować proces emisji NOx, co w przyszłości może pomóc w jego całkowitym wyeliminowaniu.

 1. Pi Green Tech Solutions

Firma opracowała specjalne urządzenie, które miałoby być montowane na rurach wydechowych, żeby oczyszczać spaliny. Pył miałby być odkładany w specjalnym zbiorniku. Kiedy zbiornik jest pełny, właściciel samochodu dostaje powiadomienie smsem, że należy go oczyścić.

 1. Smart Havens Africa

Projekt zakłada stworzenie materiału budowlanego, który nie wykorzystuje zasobów nieodnawialnych, a proces jego produkcji nie zagraża środowisku. Zaletą tego materiału ma być także jego niski koszt, co ma pozwolić na stawianie domów w krajach Trzeciego Świata.

 1. SmogBusters

To urządzenie, które ma zamieniać klimatyzatory w oczyszczacze powietrza. Wygląda jak podłużna nakładka na klimatyzator, która ma filtrować powietrze z PM 2,5, PM 10 i bakterii.

 1. Takachar

System, który ma w prosty sposób przerabiać biomasę (resztki roślinne i leśne) na paliwo, mające być wykorzystywane w rolnictwie.
Finał Smogathonu odbędzie się 19 listopada w Krakowie. Laureaci dostaną w sumie 30 tys. dolarów nagrody.

Podziel się: