Udostępnij

Smogathon 2018. Zwyciężyła firma, która chce przekształcać biomasę w paliwo

20.11.2018

Takachar, czyli firma, która opracowała proces przekształcania biomasy w biopaliwo, wygrała czwartą edycję Smogathonu. Na rozwinięcie swojej technologii otrzymała 15 tysięcy dolarów.

Do pierwszego etapu finałowego zakwalifikowało się 12 zespołów, o których pisaliśmy TUTAJ. Z tego wybrano połowę, która prezentowała swoje pomysły podczas gali w Kijów Centrum w Krakowie. Najlepszy okazał się pomysł amerykańsko-hinduskiej firmy. Takachar przedstawił swój pomysł na przekształcanie biomasy w biopaliwo.
Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, biomasa, czyli przede wszystkim resztki roślinne, jest trudna do zutylizowana, a koszty jej transportu są bardzo wysokie. Na wsiach jest często spalana, powodując zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też naukowcy z Takachar postanowili sprawdzić, czy z biomasy można uzyskać paliwo, które później posłuży w rolnictwie. Jak podkreślali podczas rozdania nagród, takie rozwiązanie zmniejszyłoby koszty logistyczne na farmach o 40-50 procent. Takachar chce, żeby ich technologia nie była trudnym, skomplikowanym i kosztownym rozwiązaniem, ale czymś, co będzie mogło służyć każdemu rolnikowi.
-Obserwujemy rozwój wielu technologii, które są przyjazne dla środowiska – np. kolektory słoneczne. A dla biomasy wciąż nie ma rozwiązania, z którego mógłby skorzystać każdy z nas. Dlatego postanowiliśmy je stworzyć – mówił Vidyut Mohan z Takachar.
15 tysięcy dolarów chcą przeznaczyć na stworzenie prototypu urządzenia, które służyłoby do zagęszczania i przetwarzania biomasy oraz na dostarczenie pierwszych takich systemów do klientów.
Drugie miejsce w konkursie zajęła firma Indrio Technologies, otrzymując 10 tysięcy dolarów.  Opracowane przez ten zespół urządzenie pozwala na optymalizację i kontrolę oraz monitoring spalania w silnikach.
Na trzecim miejscu uplasowała się firma Pi Green Tech Solutions. Nagrodzono ich kwotą 5 tys. dolarów za opracowanie specjalnych nakładek na rury wydechowe, które zbierają zanieczyszczenia.
Nagrodę specjalną przyznał Otrivin. Trafiła ona w ręce polskiego zespołu Degrum, który stworzył projekt zielonych przystanków. Dach i jedna ściana takiego przystanku mają być pokryte roślinnością, a z boku znajdą się filtr oraz kurtyna powietrzna, które zapobiegną dostawaniu się zanieczyszczeń do środka. Pomysłodawcy tego projektu otrzymali 30 tysięcy złotych.
W poprzednich edycjach Smogathonu wyróżniono m.in. polskie Airly, czyli sieć niedrogich czujników smogu, które pokazują stan zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym, a także niemieckie Green City Solutions i ich ściany z mchu mające pochłaniać smog. W zeszłym roku wygrał amerykański startup Artveoli z „obrazem”, który miał przekształcać dwutlenek węgla w tlen.
Zdjęcie: Agnieszka Fiejka/Smogathon

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.