Udostępnij

Śnieg na Antarktydzie nadal promieniuje po próbach jądrowych na Pacyfiku, choć miało już nie być po nich śladu

18.10.2019

Według badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych śnieg znajdujący się na Antarktydzie nadal promieniuje chlorem-36, pochodzącym z testów jądrowych prowadzonych na Pacyfiku.

Próbki, w których odkryto niespodziewanie wysoki poziom radioaktywnego pierwiastka, pobrano w pobliżu stacji badawczej Wostok, znajdującej się we wschodniej części Antarktydy.

Rezultaty badań są o tyle zadziwiające, że – według wcześniejszych oczekiwań – po jądrowych próbach z lat 50-tych i 60-tych nie powinno być już śladu, a poziom chloru-36 powinien być porównywalny do stanu sprzed testów prowadzonych m.in. przez USA i Francję. Tak stało się w przypadku innych radioaktywnych izotopów, związanych z próbami jądrowymi, jednak nie w odniesieniu do chloru.

Radioaktywny chlor

Chlor-36 jest radioaktywnym izotopem, który występuje naturalnie w ziemskiej atmosferze, będąc efektem rozpadu innych pierwiastków. Jak tłumaczą naukowcy, może on być również efektem morskich prób jądrowych, powstającym w wyniku reakcji neutronów z cząsteczkami znajdującego się w wodzie chloru. Tak było w tym przypadku, a wyniesiony do atmosfery radioaktywny chlor został następnie wchłonięty m.in. przez antarktyczny lód.

Czytaj również: Skażenie atolu Bikini nawet dziesięciokrotnie większe niż w Czarnobylu. Radioaktywny spadek po armii USA

Naukowcy podkreślają, że mimo niespodziewanie wysokich stężeń izotopu nie stanowi on zagrożenia środowiskowego. Badanie rzuca natomiast nowe światło na właściwości chloru, który w formie radioaktywnego izotopu okazuje się zachowywać inaczej niż sądzono. Badacze przypuszczają, że wyjątkowo wysoki poziom pierwiastka może wynikać z lokalnej specyfiki miejsca pobrania próbek: obejmującej sposób cyrkulacji powietrza oraz względnie niskich opadów śniegu (w porównaniu z innymi regionami Antarktydy).

 

Źródło: American Geophysical Union

Zdjęcie: Shutterstock/Everett Historical

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.