Konferencja „Solidarność klimatyczna”. Goście z różnych części świata dyskutowali w Gdańsku [RELACJA]

1985
0
Podziel się:
Konferencja Solidarność klimatyczna. Goście z całego świata dyskutowali w Gdańsku

Przed tygodniem w Gdańsku odbywała się konferencja „Solidarność klimatyczna”, której patronem był również SmogLab. W trakcie wydarzenia kilkuset gości z różnych zakątków świata dyskutowali na temat problemów klimatycznych i środowiskowych. Gośćmi specjalnymi byli byli Antonella Calle, rzeczniczka ruchu YASUNIDOS, oraz Manari Ushigua, szaman plemienia Sapara z Ekwadoru, którzy walczą o zachowanie przyrodniczo cennych lasów tropikalnych w ekwadorskiej części Amazonii, a także przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Konferencja „Solidarność klimatyczna” została zorganizowana przez Instytut Lecha Wałęsy, we współpracy z Miastem Gdańsk, Urzędem
Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Europejskim Centrum Solidarności.  Stanowiła ona pierwszą z cyklu konferencji „Solidarność XXI wieku”, firmowanej przez Lecha Wałęsę i dotyczącej problemów współczesności.

Dyskusję podczas konferencji poprowadził dziennikarz Edwin Bendyk, znany m.in. jako autor bloga Antymatrix.

Dyskusja wokół filmu „Klątwa obfitości”

Wydarzenie rozpoczęło się od projekcji filmu „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Stanowił on punkt wyjścia do dyskusji o solidarności klimatycznej, prowadzonej przez prezydenta Lecha Wałęsy ze specjalnymi gośćmi z Ekwadoru – Antonellą Calle oraz Manarim Ushiguą. Prezydent mówił między innymi o tym, że obecny model rozwoju społeczeństw – zakładający rywalizację oraz bogacenie się – jest nie do utrzymania. „Każde państwo nie patrzy na ekologię, tylko na siebie” – stwierdził. Zaapelował w związku z tym o wspólną dyskusję i wypracowanie porozumienia ponad podziałami, jeśli chodzi o ochronę klimatu.

Manari Ushigua i Antonella Calle mówili natomiast o początkach i rozwoju ruchu Yasunidos, jak również o swoich doświadczeniach związanych z walką o zaprzestanie wydobycia ropy naftowej w Ekwadorze, która toczy się dalej i potrzebuje wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Wzywali do szukania wspólnych mianowników między różnymi ruchami walczącymi o ochronę klimatu i wywierania wpływu na polityków. „Wszyscy w końcu oddychamy powietrzem Yasuni” – podkreślali.

Dyskusja o biznesie i polityce samorządowej

Następnie odbyły się dalsze panele dyskusyjne, w których zajęto się tematami dobrych praktyk biznesowych oraz samorządowych.

W pierwszym z nich głos zabrali Rafał Sonik, twórca i autor projektu „Czyste Tatry”, Olga Malinkiewicz, fizyk i wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, która może zrewolucjonizować pozyskiwanie energii słonecznej. Katarzyna Broniarek, Dyrektor ds. Komunikacji IKEA w Polsce, mówiła natomiast o przyszłości ogniw słonecznych, a panel podsumował Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland, który przedstawił skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie ze sobą już teraz ocieplenie klimatu, w oparciu o opracowania naukowe, a także wezwał wszystkich uczestników do działania.

Dalsza część dyskusji była natomiast poświęcona dobrym praktykom w polityce samorządowe, a rozpoczęło ją wystąpienie dr Justyny Glusman po. Dyrektora Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. O inwestycjach wojewódzkich, związanych z ochroną klimatu, mówił z kolei Piotr Styn, Dyrektor Departamentu Ekologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Inicjatywę „Gdańsk bez plastiku” przedstawił zaś Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, współorganizatorzy konferencji.

Wystąpienie Prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej pokazało gościom, jak z kwestią ochrony klimatu radzą sobie mniejsze miasta w Polsce, natomiast o walce o miasta bez smogu opowiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który to ruch wprowadził temat smogu do publicznej debaty w Polsce. Tę część konferencji zamknęła Ewa Chodkiewicz, reprezentantka WWF Poland, w edukacyjnym wystąpieniu o projekcie WWF skierowanym do samorządów pt. „Gmina bezodpadowa”.

Gościem specjalnym wydarzenia byli również reprezentanci Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju, którzy w zamykającym konferencję wystąpieniu opowiedzieli o swojej aktywności i postulatach, w tym o konieczności podjęcia niezwłocznych działań w sprawie klimatu.

Na koniec konferencji Adam Domiński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy, odczytał list podpisany przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w tym Prezydenta Lecha Wałęsę, w którym wyrażają oni poparcie dla Globalnego Strajku Klimatycznego i wzywają do globalnej solidarności klimatycznej. [Więcej na temat listu noblistów pisaliśmy tutaj.]

 

Źródło i zdjęcie: Instytut Lecha Wałęsy

Podziel się: