Udostępnij

Konferencja „Solidarność klimatyczna”. Goście z różnych części świata dyskutowali w Gdańsku [RELACJA]

04.10.2019

Przed tygodniem w Gdańsku odbywała się konferencja „Solidarność klimatyczna”, której patronem był również SmogLab. W trakcie wydarzenia kilkuset gości z różnych zakątków świata dyskutowali na temat problemów klimatycznych i środowiskowych. Gośćmi specjalnymi byli byli Antonella Calle, rzeczniczka ruchu YASUNIDOS, oraz Manari Ushigua, szaman plemienia Sapara z Ekwadoru, którzy walczą o zachowanie przyrodniczo cennych lasów tropikalnych w ekwadorskiej części Amazonii, a także przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Konferencja „Solidarność klimatyczna” została zorganizowana przez Instytut Lecha Wałęsy, we współpracy z Miastem Gdańsk, Urzędem
Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Europejskim Centrum Solidarności.  Stanowiła ona pierwszą z cyklu konferencji „Solidarność XXI wieku”, firmowanej przez Lecha Wałęsę i dotyczącej problemów współczesności.

Dyskusję podczas konferencji poprowadził dziennikarz Edwin Bendyk, znany m.in. jako autor bloga Antymatrix.

Dyskusja wokół filmu „Klątwa obfitości”

Wydarzenie rozpoczęło się od projekcji filmu „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Stanowił on punkt wyjścia do dyskusji o solidarności klimatycznej, prowadzonej przez prezydenta Lecha Wałęsy ze specjalnymi gośćmi z Ekwadoru – Antonellą Calle oraz Manarim Ushiguą. Prezydent mówił między innymi o tym, że obecny model rozwoju społeczeństw – zakładający rywalizację oraz bogacenie się – jest nie do utrzymania. „Każde państwo nie patrzy na ekologię, tylko na siebie” – stwierdził. Zaapelował w związku z tym o wspólną dyskusję i wypracowanie porozumienia ponad podziałami, jeśli chodzi o ochronę klimatu.

Manari Ushigua i Antonella Calle mówili natomiast o początkach i rozwoju ruchu Yasunidos, jak również o swoich doświadczeniach związanych z walką o zaprzestanie wydobycia ropy naftowej w Ekwadorze, która toczy się dalej i potrzebuje wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Wzywali do szukania wspólnych mianowników między różnymi ruchami walczącymi o ochronę klimatu i wywierania wpływu na polityków. „Wszyscy w końcu oddychamy powietrzem Yasuni” – podkreślali.

Dyskusja o biznesie i polityce samorządowej

Następnie odbyły się dalsze panele dyskusyjne, w których zajęto się tematami dobrych praktyk biznesowych oraz samorządowych.

W pierwszym z nich głos zabrali Rafał Sonik, twórca i autor projektu „Czyste Tatry”, Olga Malinkiewicz, fizyk i wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, która może zrewolucjonizować pozyskiwanie energii słonecznej. Katarzyna Broniarek, Dyrektor ds. Komunikacji IKEA w Polsce, mówiła natomiast o przyszłości ogniw słonecznych, a panel podsumował Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland, który przedstawił skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie ze sobą już teraz ocieplenie klimatu, w oparciu o opracowania naukowe, a także wezwał wszystkich uczestników do działania.

Dalsza część dyskusji była natomiast poświęcona dobrym praktykom w polityce samorządowe, a rozpoczęło ją wystąpienie dr Justyny Glusman po. Dyrektora Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. O inwestycjach wojewódzkich, związanych z ochroną klimatu, mówił z kolei Piotr Styn, Dyrektor Departamentu Ekologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Inicjatywę „Gdańsk bez plastiku” przedstawił zaś Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, współorganizatorzy konferencji.

Wystąpienie Prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej pokazało gościom, jak z kwestią ochrony klimatu radzą sobie mniejsze miasta w Polsce, natomiast o walce o miasta bez smogu opowiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który to ruch wprowadził temat smogu do publicznej debaty w Polsce. Tę część konferencji zamknęła Ewa Chodkiewicz, reprezentantka WWF Poland, w edukacyjnym wystąpieniu o projekcie WWF skierowanym do samorządów pt. „Gmina bezodpadowa”.

Gościem specjalnym wydarzenia byli również reprezentanci Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju, którzy w zamykającym konferencję wystąpieniu opowiedzieli o swojej aktywności i postulatach, w tym o konieczności podjęcia niezwłocznych działań w sprawie klimatu.

Na koniec konferencji Adam Domiński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy, odczytał list podpisany przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w tym Prezydenta Lecha Wałęsę, w którym wyrażają oni poparcie dla Globalnego Strajku Klimatycznego i wzywają do globalnej solidarności klimatycznej. [Więcej na temat listu noblistów pisaliśmy tutaj.]

 

Źródło i zdjęcie: Instytut Lecha Wałęsy

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.