Udostępnij

Konferencja „Solidarność klimatyczna”. Goście z różnych części świata dyskutowali w Gdańsku [RELACJA]

23.01.2024

Przed tygodniem w Gdańsku odbywała się konferencja „Solidarność klimatyczna”, której patronem był również SmogLab. W trakcie wydarzenia kilkuset gości z różnych zakątków świata dyskutowali na temat problemów klimatycznych i środowiskowych. Gośćmi specjalnymi byli byli Antonella Calle, rzeczniczka ruchu YASUNIDOS, oraz Manari Ushigua, szaman plemienia Sapara z Ekwadoru, którzy walczą o zachowanie przyrodniczo cennych lasów tropikalnych w ekwadorskiej części Amazonii, a także przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Konferencja „Solidarność klimatyczna” została zorganizowana przez Instytut Lecha Wałęsy, we współpracy z Miastem Gdańsk, Urzędem
Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Europejskim Centrum Solidarności.  Stanowiła ona pierwszą z cyklu konferencji „Solidarność XXI wieku”, firmowanej przez Lecha Wałęsę i dotyczącej problemów współczesności.

Dyskusję podczas konferencji poprowadził dziennikarz Edwin Bendyk, znany m.in. jako autor bloga Antymatrix.

Dyskusja wokół filmu „Klątwa obfitości”

Wydarzenie rozpoczęło się od projekcji filmu „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Stanowił on punkt wyjścia do dyskusji o solidarności klimatycznej, prowadzonej przez prezydenta Lecha Wałęsy ze specjalnymi gośćmi z Ekwadoru – Antonellą Calle oraz Manarim Ushiguą. Prezydent mówił między innymi o tym, że obecny model rozwoju społeczeństw – zakładający rywalizację oraz bogacenie się – jest nie do utrzymania. „Każde państwo nie patrzy na ekologię, tylko na siebie” – stwierdził. Zaapelował w związku z tym o wspólną dyskusję i wypracowanie porozumienia ponad podziałami, jeśli chodzi o ochronę klimatu.

Manari Ushigua i Antonella Calle mówili natomiast o początkach i rozwoju ruchu Yasunidos, jak również o swoich doświadczeniach związanych z walką o zaprzestanie wydobycia ropy naftowej w Ekwadorze, która toczy się dalej i potrzebuje wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej. Wzywali do szukania wspólnych mianowników między różnymi ruchami walczącymi o ochronę klimatu i wywierania wpływu na polityków. „Wszyscy w końcu oddychamy powietrzem Yasuni” – podkreślali.

Dyskusja o biznesie i polityce samorządowej

Następnie odbyły się dalsze panele dyskusyjne, w których zajęto się tematami dobrych praktyk biznesowych oraz samorządowych.

W pierwszym z nich głos zabrali Rafał Sonik, twórca i autor projektu „Czyste Tatry”, Olga Malinkiewicz, fizyk i wynalazczyni taniej metody wytwarzania ogniw słonecznych na bazie perowskitów, która może zrewolucjonizować pozyskiwanie energii słonecznej. Katarzyna Broniarek, Dyrektor ds. Komunikacji IKEA w Polsce, mówiła natomiast o przyszłości ogniw słonecznych, a panel podsumował Kamil Wyszkowski, przedstawiciel i prezes UN Global Compact Network Poland, który przedstawił skalę zagrożenia dla całego świata, jakie niesie ze sobą już teraz ocieplenie klimatu, w oparciu o opracowania naukowe, a także wezwał wszystkich uczestników do działania.

Dalsza część dyskusji była natomiast poświęcona dobrym praktykom w polityce samorządowe, a rozpoczęło ją wystąpienie dr Justyny Glusman po. Dyrektora Koordynatora ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zieleni w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. O inwestycjach wojewódzkich, związanych z ochroną klimatu, mówił z kolei Piotr Styn, Dyrektor Departamentu Ekologii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Inicjatywę „Gdańsk bez plastiku” przedstawił zaś Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, współorganizatorzy konferencji.

Wystąpienie Prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej pokazało gościom, jak z kwestią ochrony klimatu radzą sobie mniejsze miasta w Polsce, natomiast o walce o miasta bez smogu opowiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który to ruch wprowadził temat smogu do publicznej debaty w Polsce. Tę część konferencji zamknęła Ewa Chodkiewicz, reprezentantka WWF Poland, w edukacyjnym wystąpieniu o projekcie WWF skierowanym do samorządów pt. „Gmina bezodpadowa”.

Gościem specjalnym wydarzenia byli również reprezentanci Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z całego kraju, którzy w zamykającym konferencję wystąpieniu opowiedzieli o swojej aktywności i postulatach, w tym o konieczności podjęcia niezwłocznych działań w sprawie klimatu.

Na koniec konferencji Adam Domiński, prezes Instytutu Lecha Wałęsy, odczytał list podpisany przez laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w tym Prezydenta Lecha Wałęsę, w którym wyrażają oni poparcie dla Globalnego Strajku Klimatycznego i wzywają do globalnej solidarności klimatycznej. [Więcej na temat listu noblistów pisaliśmy tutaj.]

 

Źródło i zdjęcie: Instytut Lecha Wałęsy

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.