Udostępnij

Solidarność podważa konsensus dotyczący przyczyn zmian klimatycznych

11.12.2018

W ubiegłym tygodniu NSZZ Solidarność Region Śląsko-Dąbrowski oraz Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność podpisały deklarację współpracy z Heartland Institute – amerykańskim think-tankiem znanym z tego, że neguje wpływ człowieka na globalne ocieplenie.

We wspólnym oświadczeniu zakwestionowano wnioski płynące z raportu IPCC – tego samego, o który spór toczył się pod koniec zeszłego tygodnia. Wówczas USA, Rosja, Arabia Saudyjska i Kuwejt lobbowały przeciwko optymistycznemu przyjęciu raportu IPCC we wspólnej deklaracji.

Ponadto zapowiedziano ścisłą współpracę, by „rozwijać zdrową, opartą na nauce politykę publiczną”, a także „edukować opinię publiczną i polityków w zakresie polityki klimatycznej”.

Przypomnijmy: Raport IPCC (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change) wskazuje na potrzebę zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C (w stosunku do epoki przedprzemysłowej). Główny wniosek ekspertów jest taki, że jeśli to się uda, znajdziemy się w zdecydowanie lepszej sytuacji niż w przypadku wzrostu temperatury o 2°C. Podkreślono jednak, że potrzeba w tym celu „szybkich i dalekosiężnych” działań – w dziedzinie m.in. energetyki, przemysłu i transportu.

Wspólny sprzeciw

„Wyrażamy sceptycyzm wobec zapewnień Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC – przyp. red.), że świat stoi na krawędzi katastrofy klimatycznej. Podkreślamy, że nie ma naukowego konsensusu co do powodów i konsekwencji zmian klimatycznych” – zadeklarowano we wspólnym oświadczeniu, podpisanym 5 grudnia.

Zwrócono przy tym uwagę na konieczność „przywrócenia metody naukowej i odrzucenia dogmatu ideologicznego w Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Dokument podpisali Jarosław Grzesik (Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność), Dominik Kolorz (Przewodniczący Zarządu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność) oraz James Taylor (reprezentujący Heartland Institute).
Podkreślono również, że przedstawiciele Solidarności byli zadowoleni z rezultatów prac Heartland Institute, zaprezentowanych przy okazji COP24.

„Prezentacje upewniły Solidarność, że ich wątpliwości dotyczące obecnej, alarmistycznej polityki klimatycznej są uzasadnione” – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Heartland Institute na COP24

Podpisanie deklaracji zostało poprzedzone panelem odbywającym się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W wystąpieniach negowano wnioski płynące z raportu IPCC – a więc to, że winą za globalne ocieplenie obarczony jest człowiek.

James Taylor z Heartland Institute przekonywał, że zmiany globalnej temperatury mają charakter cykliczny, a ich związek z działalnością człowieka jest znikomy. Wskazywał natomiast na wpływ aktywności Słońca na proces zmian klimatycznych.

Nagranie z całości panelu można znaleźć tutaj.

„Siłą raportu IPCC jest proces recenzyjny”

Przy okazji szczytu COP24, na temat raportu IPCC wypowiedziała się Valerie Masson-Delmotte – francuska badaczka, która kierowała jedną z grup pracujących nad raportem:

„Siłą raportu IPCC jest proces recenzyjny (przez który przeszedł – red.). (…) Raport skorzystał na krytycznych opiniach ponad 1000 recenzentów i 42 000 komentarzy”.

„Oczywistym jest, że trend ocieplenia można wytłumaczyć jedynie reakcją klimatu na większą emisję gazów cieplarnianych i ich akumulacją w atmosferze. (…)

Nie oznacza to, że aktywność słoneczna, aktywność wulkaniczna, naturalne zmiany nie odgrywają roli. Nie wyjaśniają one jednak obserwowanego ocieplenia.”

Brak konsensusu?

Stanowisko przedstawicieli Solidarności i Heartland Institute wywołało liczne komentarze. Oto niektóre z nich.

Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska:

„Przyznaję, że po prostu ręce mi opadły. Szefowie związków swoim członkom są winni prawdę. Wydawało mi się, że w 2018 roku już nie będziemy musieli powtarzać: zmiany klimatu to fakt naukowy, a odpowiedzialna za to jest cywilizacja, która spala paliwa kopalne, w tym węgiel. Mamy 12 lat, żeby zapobiec najbardziej tragicznym skutkom kryzysu klimatycznego”.

Anna Sierpińska z zespołu portalu “Nauka o klimacie”:

“Trudno powiedzieć, na jakiej podstawie Heartland Institute twierdzi, że „nie istnieje konsensus naukowy dotyczący głównych przyczyn oraz konsekwencji zmian klimatycznych”. Jest to w całkowitej kontrze do stanowiska największego międzynarodowego zespołu specjalistów od klimatu, którzy pracują nad raportami IPCC – przyjmowanymi następnie przez państwa, w tym Polskę. Także wszystkie narodowe akademie naukowe i wszystkie główne organizacje specjalistyczne (takie jak np. NOAA , NASA czy EEA) jasno wskazują, jakie są przyczyny zmian klimatu”.

Omówienie raportu IPCC można znaleźć na stronie naukaoklimacie.pl oraz IPCC (w języku angielskim).

 

Źródła: heartland.org, solidarnosckatowice.pl, greenpeace.org, thecanadianpress.com

Zdjęcie: Unsplash.com/Michal Pech

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.