Udostępnij

Spada populacja blisko połowy gatunków zwierząt. „Drastyczne ostrzeżenie”

05.06.2023

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi doświadcza obecnie spadku populacji. Takie wnioski płyną z najnowszych wyników badań, opublikowanych w czasopiśmie “Biological Reviews”. “Utrata różnorodności biologicznej (…) jest znacznie bardziej niepokojąca niż wcześniej sądzono” – stwierdzają autorki i autorzy badania.

O wymieraniu gatunków najczęściej słyszymy w kontekście “kategorii zagrożenia wyginięciem”, za które odpowiada Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Etykiety, takie jak “gatunek narażony” (VU) czy “gatunek krytycznie zagrożony” (CR) pozwalają monitorować kondycję poszczególnych populacji. Stanowiąc przy tym sugestię dla prowadzenia działań ochronnych.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili spojrzeć na problem nieco inaczej, zwracając uwagę na trendy w populacjach zwierząt. A konkretnie na to, czy jej wielkość spada, pozostaje taka sama, czy też wzrasta. W ramach projektu prowadzonego w Queen’s University Belfast (QUB) przyjrzano się ponad 70 tys. gatunków. Jak podkreślają autorzy, jest to najbardziej wszechstronne badanie tego rodzaju. 

Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym “Biological Reviews”.

Populacja blisko połowy gatunków zwierząt spada. “Bardziej niepokojący obraz”

Co stwierdzono? Okazuje się, że populacja blisko połowy badanych gatunków zwierząt (48 proc.) znajduje się w trendzie spadkowym. Zmierza więc, w szybszym bądź wolniejszym tempie, w stronę wyginięcia. Równocześnie, jedynie 3 proc. doświadcza przyrostu liczby osobników. 

Czytaj także: Raport ONZ: Nie udało się całkowicie wypełnić żadnego z celów ochrony bioróżnorodności na lata 2011-2020

Jak czytamy w artykule, zastosowana metoda prezentuje “znacznie bardziej niepokojący obraz, niż szacunki wynikające z wykorzystania Czerwonej Listy IUCN”. Według stosowanych przez tą organizację kategorii, obecnie ok. 28 proc. życia na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem. Jak wynika z przytaczanej analizy, spośród gatunków zwierząt, które w kategoriach IUCN uznać można  za “bezpieczne”, aż 33 proc. traci populację.

“Drastyczne ostrzeżenie na temat obecnej skali kryzysu”

„Obecnie niemal połowa zwierząt na Ziemi, dla których dostępne są dane, zanika. Co gorsza, populacje wielu gatunków, które nie uważa się za zagrożone wyginięciem, w rzeczywistości stopniowo ulegają zanikowi” – powiedziała w oświadczeniu Catherine Finn, doktorantka Queen’s University Belfast i główna autorka publikacji. 

„Nasza praca to drastyczne ostrzeżenie na temat obecnej skali kryzysu” – podkreśla dr Daniel Pincheira-Donoso z QUB. “Nowa metoda badań oraz analiza w skali globalnej zapewniają jaśniejszy obraz prawdziwego zakresu erozji różnorodności biologicznej na świecie” – zwraca uwagę dr Pincheira-Donoso.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: WayneImage / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.