Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi doświadcza obecnie spadku populacji. Takie wnioski płyną z najnowszych wyników badań, opublikowanych w czasopiśmie “Biological Reviews”. “Utrata różnorodności biologicznej (…) jest znacznie bardziej niepokojąca niż wcześniej sądzono” – stwierdzają autorki i autorzy badania.
O wymieraniu gatunków najczęściej słyszymy w kontekście “kategorii zagrożenia wyginięciem”, za które odpowiada Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN). Etykiety, takie jak “gatunek narażony” (VU) czy “gatunek krytycznie zagrożony” (CR) pozwalają monitorować kondycję poszczególnych populacji. Stanowiąc przy tym sugestię dla prowadzenia działań ochronnych.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili spojrzeć na problem nieco inaczej, zwracając uwagę na trendy w populacjach zwierząt. A konkretnie na to, czy jej wielkość spada, pozostaje taka sama, czy też wzrasta. W ramach projektu prowadzonego w Queen’s University Belfast (QUB) przyjrzano się ponad 70 tys. gatunków. Jak podkreślają autorzy, jest to najbardziej wszechstronne badanie tego rodzaju.
Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym “Biological Reviews”.
Populacja blisko połowy gatunków zwierząt spada. “Bardziej niepokojący obraz”
Co stwierdzono? Okazuje się, że populacja blisko połowy badanych gatunków zwierząt (48 proc.) znajduje się w trendzie spadkowym. Zmierza więc, w szybszym bądź wolniejszym tempie, w stronę wyginięcia. Równocześnie, jedynie 3 proc. doświadcza przyrostu liczby osobników.
Czytaj także: Raport ONZ: Nie udało się całkowicie wypełnić żadnego z celów ochrony bioróżnorodności na lata 2011-2020
Jak czytamy w artykule, zastosowana metoda prezentuje “znacznie bardziej niepokojący obraz, niż szacunki wynikające z wykorzystania Czerwonej Listy IUCN”. Według stosowanych przez tą organizację kategorii, obecnie ok. 28 proc. życia na Ziemi jest zagrożonych wyginięciem. Jak wynika z przytaczanej analizy, spośród gatunków zwierząt, które w kategoriach IUCN uznać można za “bezpieczne”, aż 33 proc. traci populację.
“Drastyczne ostrzeżenie na temat obecnej skali kryzysu”
„Obecnie niemal połowa zwierząt na Ziemi, dla których dostępne są dane, zanika. Co gorsza, populacje wielu gatunków, które nie uważa się za zagrożone wyginięciem, w rzeczywistości stopniowo ulegają zanikowi” – powiedziała w oświadczeniu Catherine Finn, doktorantka Queen’s University Belfast i główna autorka publikacji.
„Nasza praca to drastyczne ostrzeżenie na temat obecnej skali kryzysu” – podkreśla dr Daniel Pincheira-Donoso z QUB. “Nowa metoda badań oraz analiza w skali globalnej zapewniają jaśniejszy obraz prawdziwego zakresu erozji różnorodności biologicznej na świecie” – zwraca uwagę dr Pincheira-Donoso.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: WayneImage / Shutterstock.com