Udostępnij

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły o 3,8% w 2019 roku. Głównie dzięki zmianom w energetyce

07.06.2021

Z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że w 2019 roku w krajach UE nastąpił spadek emisji gazów cieplarnianych o blisko 4%. EAŚ podkreśla, że zmiana miała miejsce jeszcze przed pandemią. Wpłynął na to głównie spadek zużycia węgla do produkcji energii.

Przed kilkoma dniami Europejska Agencja Środowiska opublikowała dokument „Annual European Union greenhouse gas inventory 1990–2019and inventory report 2021„.

Z przeglądu wynika, że w 2019 roku emisje gazów cieplarnianych w UE zanotowały spadek o 3,8%. Dokonało się to jeszcze przed kryzysem związanym z pandemią COVID-19. Blisko 80% redukcji miało miejsce w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła. Spadek w krajach UE dokonał się więc w ramach europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).

W wydanym komunikacie EAŚ podkreśla, że rosnące ceny węgla i relatywnie tańszy gaz (w porównaniu z węglem) doprowadziły do ​​istotnych zmian na korzyść gazu i odnawialnych źródeł energii. Wzrost jeśli chodzi o poziom emisji odnotowano natomiast w przypadku transportu, głównie za sprawą większego zużycia benzyny w samochodach osobowych.

Czytaj także: Czy Krajowy Plan Odbudowy wesprze transport publiczny?

Odnotowany tuż przed pandemią spadek emisji krajów UE oznacza, że zaobserwowano wartości o 24% niższe niż w roku 1990. Wliczając dodatkowo pochłanianie dwutlenku węgla w ramach użytkowania gruntów i leśnictwa – emisje były 25,9% niższe.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Nico Garstman Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.