Udostępnij

Spalała 7 ton ekogroszku. Po darmowym audycie oszczędzi 13 tys. rocznie

04.07.2023

Ogrzanie budynku i ciepłej wody użytkowej w domu Pani Katarzyny to koszt nawet 27 tys. złotych rocznie. Dzięki audytowi energetycznemu wie już, w jaki sposób może zmniejszyć wydatki o blisko połowę. Wsparcie z programu „Czyste Powietrze” sprawi, że poniesione koszty zwrócą jej się w niespełna 3 lata.

W ramach niedawnej akcji Polskiego Alarmu Smogowego przeprowadzono 8 audytów energetycznych, mających dać wskazówki odnośnie zakresu termomodernizacji. Jedną z uczestniczek była Pani Katarzyna z Gierałtowic. W przypadku jej wolnostojącego, dwukondygnacyjnego domu, koszty ogrzania budynku i ciepłej wody użytkowej to rocznie 27 tys. złotych. Mowa tu o temperaturach uznawanych za komfortowe i bezpieczne dla zdrowia, tj. 20°C w pokojach i 24°C w łazience.

Za sprawą zaproponowanych przez audytora działań, mają one spać o blisko połowę, tj. do 14 tys. złotych rocznie. By to osiągnąć, potrzebna jest inwestycja obejmująca docieplenie ścian zewnętrznych (o dodatkowe 15 cm izolacji) oraz dachu.

To łącznie koszt blisko 106 tys. złotych. Miałby on się jednak, przy uwzględnieniu wsparcia z programu „Czyste Powietrze”, zwrócić w niespełna 3 lata.

Kosztowna utrata ciepła. „Wydatki możemy obniżyć o połowę”

“Jestem bardzo zadowolona z przeprowadzonego audytu. Otrzymałam informacje na temat tego, gdzie znajdują się miejsca ucieczek ciepła z naszego domu. Wszystko mamy teraz wyliczone, dokładnie opisane, wraz ze zdjęciami termowizyjnymi” – mówi SmogLabowi Pani Katarzyna z Gierałtowic, która wzięła udział w akcji Polskiego Alarmu Smogowego.

“Największym problemem okazała się utrata ciepła z powodu niewystarczająco docieplonego dachu. Dom jest dosyć stary, więc ucieczka ma miejsce także przez ściany” – opowiada nam właścicielka budynku. “W związku z tym zasugerowano nam docieplić dach. Otrzymaliśmy szczegółowy opis, w jaki sposób zrobić to najlepiej, jakiego ocieplenia użyć, jak powinna wyglądać cała operacja: że powinniśmy najpierw osuszyć poddasze” – mówi SmogLabowi.

„Audyt pozwoli zobaczyć , gdzie ucieka ciepło… i pieniądze”

Pani Katarzyna opowiada nam, że nie zamierza zwlekać z modernizacją domu. Tak, by zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym. “Mamy duże koszty ogrzewania. Możemy je obniżyć o połowę, dlatego myślę, że nie będziemy czekać” – mówi SmogLabowi. Podkreśla przy tym, jak dużo opału spalała do tej pory. “W minionych sezonach grzewczych zużywaliśmy miesięcznie tonę ekogroszku. Rocznie było to nawet 7 ton”.

Dom pochodzi z 1946 roku i obecnie jest zamieszkiwany przez 10 osób. W budynku są zainstalowane: kocioł V klasy (spełniający normę ekoprojektu) na paliwo stałe (tj. węgiel kamienny) oraz elektryczny podgrzewacz wody akumulacyjny.

Wsparcie z programu „Czyste Powietrze” (poziom podwyższony) powinno wynieść 72 tys. złotych. Kwota, którą musi ponieść samodzielnie, to zatem 34 tys. złotych.

 class=
Wnioski z audytu energetycznego w domu Pani Katarzyny. Źródło: Polski Alarm Smogowy

“Do termomodernizacji i wymiany źródła ciepła warto podejść kompleksowo i odpowiednio je zaplanować. Pomaga w tym audyt energetyczny, który nie tylko wskazuje, które ocieplenie zwróci się po jakim czasie. Powie nam także, jak dobrać źródło ciepła, by po dociepleniu budynku nie było ono ‘przewymiarowane’” – mówi nam Wojciech Szczypka z Gierałtowickiego Alarmu Smogowego.

“Cieszymy się, że kilka gierałtowickich rodzin mogło skorzystać z darmowych audytów w ramach akcji PAS. Dzięki temu mogły one zobaczyć, gdzie ucieka im ciepło… i pieniądze” – podkreśla Szczypka.

Audyt energetyczny to źródło pożytecznych informacji dla osób planujących termomodernizację budynku. “To swojego rodzaju biznesplan, dlatego analizuje się w nim stan istniejący oraz określone warianty, uzgodnione między audytorem i właścicielem nieruchomości. Audytor wskazuje przy tym, który wariant byłby najbardziej korzystny” – tłumaczył SmogLabowi Tomasz Fiszer, audytor zaangażowany w akcję Polskiego Alarmu Smogowego. „Z dokumentu dowiemy się, ile określone przedsięwzięcie będzie kosztowało, jaki będzie jego zakres i jakie oszczędności przyniesie, jeśli chodzi o spadek zużycia energii cieplnej i elektrycznej ” – podkreślił Fiszer.

_

Zdjęcie: Patryk Kosmider / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.