Udostępnij

Bliskość ruchliwej drogi zwiększa ryzyko psychoz u nastolatków

02.04.2019

W najnowszych brytyjskich badań wynika niepokojący wniosek: wśród nastolatków bardziej narażonych na zanieczyszczenie powietrza – przede wszystkim tlenki azotu, pochodzące z ruchu samochodowego – częściej występowały doświadczenie psychotyczne. Niewykluczone jednak, że za problemy ze zdrowiem psychicznym odpowiadają inne czynniki, np. związany z ruchem samochodowym hałas.

Badaniem objęto 2232 nastolatków żyjących w Anglii i Walii, urodzonych w latach 1994-1995. Każdy z nich był badany w wieku 5, 7, 10, 12 i 18 lat. Zamieszkiwali oni zarówno na terenach wiejskich, jak i na przedmieściach i w mieście.

Pytano ich wówczas o doświadczenia psychotyczne, takie jak urojenia wzrokowe i dźwiękowe oraz poczucie bycia śledzonym. Blisko jedna trzecia z nich sygnalizowała tego rodzaju doświadczenia między 12 a 18 rokiem życia.

Informacje zostały następnie porównane z danymi dotyczącymi jakości powietrza w miejscach, które badany spędzał najwięcej czasu. Oprócz miejsca zamieszkania brano pod uwagę poziom zanieczyszczenia powietrza w dwóch lokalizacjach, wskazanych przez nastolatka.

Szkodliwe życie w mieście

Choć nie potwierdzono, czy to zanieczyszczenia powietrze powoduje zaburzenia psychiczne – ustalono, że młodzież żyjąca w miejscach bardziej zanieczyszczonych, częściej miało problemy ze zdrowiem psychicznym.

Badacze podkreślają jednak – w związku z tym, że zanieczyszczenia w miastach pochodzą również z ruchu samochodowego – że za psychozy odpowiadać może także towarzyszący zanieczyszczeniom hałas.

„Jednym z najbardziej spójnych odkryć w ostatnich dziesięcioleciach jest związek między miastami a psychozą. (…) Dzieci, które urodziły się i wychowały w środowisku miejskim, są prawie dwukrotnie bardziej narażone na rozwój psychozy w wieku dorosłym” – powiedziała CNN dr Joanne Newbury z King’s College London, główna autorka badań.

 

Źródła: CNN, JAMA Psychiatry

Zdjęcie: Shutterstock/elwynn

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.