Udostępnij

Specustawa górnicza nie przejdzie? Komisja się nią nie zajęła

14.10.2019

Kiedy w sztabach wyborczych największych partii trwało przeliczanie zdobytych głosów na parlamentarne mandaty, sejmowa komisja środowiska miała zająć się specustawą górniczą. Przypomnijmy – nowe prawo umożliwiłyby wydobycie węgla nawet tam, gdzie zabrania tego plan zagospodarowania. Pozwoliłoby również na zignorowanie głosu mieszkańców i samorządu oraz pominięcie etapu oceny wpływu kopalni na środowisko.  Omówienie kontrowersyjnych regulacji wypadło jednak z porządku obrad komisji. Oficjalnym powodem były… problemy z dotarciem posłanki referującej projekt do parlamentu.

Specustawa  (czyli tak naprawdę nowela prawa geologicznego i górniczego) mogłaby mieć kolosalne znaczenie dla powstania nowych odkrywek, które uznane byłyby przez rząd za obiekty o „strategicznym znaczeniu”.  Na tej liście miał się znaleźć między innymi Złoczew, gdzie eksploatacji złoża zabrania plan miejscowy.  Wykopany tam węgiel miał trafiać do Elektrowni Bełchatów. Nowe prawo mogłoby też otworzyć drogę do powstania kopalni w Ościsłowie i Oczkowicach oraz powiększenia skali wydobycia w Tomisławicach. Na razie oddalamy się od tego planu. Wszystko wskazuje też na to, że obecnie urzędujący parlament nie przegłosuje nowelizacji. Najprawdopodobniej zająć się tym będą mogli dopiero posłowie i senatorowie kolejnej kadencji – o ile zdecydują się na ponowne przejście całego procesu legislacyjnego.

Technicznie istnieje możliwość urządzenia pierwszego czytania ustawy podczas zaplanowanej na ten tydzień ostatniej sesji plenarnej sejmu. Wymagałoby to przejścia wszystkich punktów obrad nad nowymi przepisami do środy- łącznie z głosowaniem w senacie. Przedstawiciele organizacji sprzeciwiających się odkrywkom  wypowiadają się z ostrożnym optymizmem i mają nadzieję, że w ciągu najbliższych dni temat specustawy nie zostanie wskrzeszony.

– Ustawa ta to nie tylko zagrożenie dla samorządności w Polsce, ale także dla rolników. A to właśnie oni mieli być priorytetem dla Prawa i Sprawiedliwości. – oceniał Jakub Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”.  Odkrywki zagrażają uprawom znajdującym się w ich pobliżu. By wydobyć węgiel, najpierw trzeba zużyć ogromne ilości wody, co zwiększa ryzyko suszy. Dlatego przeciwko ustawie zmobilizowali się również rolnicy i przedsiębiorcy z obszarów, gdzie mogłyby powstać nowe złoża. Bezpośrednie zagrożenie dla mieszkańców okolic kopalni jest też zanieczyszczający powietrze pył. W końcu wydobyty w odkrywce surowiec trafia do elektrowni, przyczyniając się do emisji dwutlenku węgla i, co za tym idzie, katastrofy klimatycznej.

Podczas poniedziałkowych obrad komisji środowiska odbył się również protest środowisk sprzeciwiających się specustawie. Niepochlebnie o specustawie wypowiadali się również niektórzy z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Sceptyczni wobec projektu byli Jan Mosiński z Kalisza i Czesław Sobierajski z Rybnika – tam również jest ryzyko powstania nowej odkrywki. Przed gmach parlamentu przyszło około 300 osób. Wśród aktywistów nieoficjalnie mówi się, że projekt specustawy był niewygodny dla rządzącej większości, która być może nie chce zaogniać konfliktów przed wyborami prezydenckimi.

Autor zdjęcia ilustracyjnego do artykułu: Ptwbl, Źródło: Wikimedia Commons

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.