Udostępnij

Specustawą w suszę. Rząd zapowiada miliony na walkę z kryzysem wodnym

21.04.2020

Ponad 150 milionów złotych ma pomóc w walce z suszą w Polsce. Utworzenie specjalnego funduszu zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. „Ustawa antysuszowa” ma też ułatwić procedury dla inwestycji wodnych.

Minister Gróbarczyk już na początku roku straszył suszą „najgorszą od 50 lat”. Dziś widać, że nie było to czarnowidztwo. Świadczy o tym między innymi stale utrzymujące się zagrożenie pożarowe i alarmująco niski stan wody w najważniejszych polskich rzekach. W dalszej kolejności ucierpieć mogą uprawy. „Już teraz gleba jest sucha, a rośliny dopiero zaczną rosnąć. To znaczy, że nie będą miały wilgoci na start, a przecież początkowy okres rozwoju jest dla nich najtrudniejszy.” – oceniał w „Smoglabie” ekohydrolog Sebastian Szklarek.

Przed skutkami suszy ma nas uchronić specustawa zapowiedziana przez ministra Gróbarczyka. Dokument ma uszczuplić biurokrację i przyspieszyć potrzebne prace. Na jego mocy ma skrócić się czas oczekiwania na niektóre zgody i okresy przygotowawcze do inwestycji. Chodzi między innymi o modernizację małych urządzeń wodnych w regionach najbardziej zagrożonych suszą. Resort zapowiada, że pierwsze przetargi na ich naprawę wystartują już w tym tygodniu. Akt prawny ma też zapewnić 154 miliony złotych na walkę z suszą i jej skutkami. Środki będą rozłożone na trzy lata.

– Natomiast już tym roku zrealizowane zostaną zadania na kwotę 60 mln zł. To jedyny sposób, by przyśpieszyć systemową walkę z coroczną już suszą – przekonuje minister Gróbarczyk, zapowiadając, że projekt niedługo trafi do parlamentu.

Źródło zdjęcia: bibiphoto / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.