Udostępnij

Spór o wodór w ciepłownictwie. “Mniej wydajny i droższy niż alternatywy”

12.10.2022

Opublikowany niedawno przegląd badań rzuca cień na wizję wykorzystania wodoru do ogrzewania domów i mieszkań. Problemem okazuje się przede wszystkim opłacalność takiego rozwiązania. Gdyby bowiem wodór miał być przyjazny dla klimatu, potrzebowalibyśmy więcej źródeł niskoemisyjnych, niż w przypadku np. pomp ciepła. Mimo takich wniosków, za wykorzystaniem wodoru do produkcji ciepła opowiada się brytyjski rząd.

Najnowsza analiza, opublikowana na łamach “Joule”, uderza w wizję wykorzystania wodoru do ogrzewania domów i mieszkań. Z przeglądu obejmującego 32 niezależne badania wynika bowiem, że sukces wodoru na tym gruncie jest mało prawdopodobny. Przeszkodą okazują się efektywność i opłacalność.

Wyniki wspomnianej analizy ukazały się niedawno w czasopiśmie naukowym “Joule”.

Problem polega na tym, że chcąc opierać się na wodorze przyjaznym dla klimatu, tzw. zielonym wodorze, musimy znacząco zwiększyć wolumen niskoemisyjnych źródeł energii. Czyli na przykład budować znacznie więcej elektrowni wiatrowych czy słonecznych.

“Ogrzewanie wodorem mniej wydajne i droższe niż alternatywy”

Wprost o problemach z opłacalnością mówi autor badania, Jan Rosenow, związany z University of Oxford. „Używanie wodoru do ogrzewania może na pierwszy rzut oka wydawać się atrakcyjne. Jednak wszystkie niezależne badania na ten temat prowadzą do tego samego wniosku. Ogrzewanie wodorem jest o wiele mniej wydajne i droższe niż alternatywy, takie jak pompy ciepła, ciepłownictwo i energia słoneczna” – powiedział naukowiec, cytowany przez BBC.

Jak podaje brytyjski “Guardian”, to nie pierwszy krytyczny głos wobec wodoru w ciepłownictwie. Z niedawnego raportu Cornwall Insight wynika, że ogrzewanie wodorem byłoby dwa razy droższe niż w przypadku gazu. 

“Decydenci sądzą, że wodór w ogrzewaniu jest atrakcyjny, ponieważ wydaje się łatwy: wystarczy zastąpić gaz ziemny wodorem, bez problemów dla gospodarstw domowych. Rzeczywistość jest taka, że ​​potrzebne są istotne zmiany techniczne, w tym w zakresie instalacji, a ogrzanie będzie kosztować dużo pieniędzy” – podkreśla Rosenow, cytowany przez “Guardiana”.

Czytaj także: Wysokie ceny energii sprawiają, że Hawaje szybko przechodzą na OZE

Brytyjski rząd popiera wodór w ciepłownictwie

Sprawa jest o tyle interesująca, że o wykorzystaniu wodoru w ciepłownictwie pozytywnie wypowiada się brytyjski rząd. 

Portal EURACTIV zwraca uwagę na słowa Jacoba Rees-Mogga, nowego sekretarza ds. energii Wielkiej Brytanii. „Myślę, że wodór jest ostatecznie 'panaceum’” – mówił Rees-Mogg, zwracając się do niższej izby brytyjskiego parlamentu. Przedstawił on przy tym swoje plany produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, by użyć go jako “efektywnego akumulatora”. Miałby on być doprowadzony do domów, by ogrzewać je w zimie.

W komentarzu tygodnika “Time” do wspomnianej analizy zwrócono uwagę, że co do zasady wodór nie jest złym rozwiązaniem. Może on znaleźć szerokie zastosowanie w dekarbonizacji, m.in. w przemyśle. Po prostu w kwestii ogrzewania domów istnieją tańsze i prostsze rozwiązania nisko- i zeroemisyjne. Jako przykład wskazano podłączanie budynków do sieci ciepłowniczych oraz stosowanie pomp ciepła.

_

Z całością przytaczanych wyników badań zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: Ultraskrip / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.