Udostępnij

Jak bardzo szkodzi uprawianie sportu, kiedy jakość powietrza jest słaba? Kardiolodzy zbadali ryzyko

07.04.2021

Naukowcy z Korei Południowej postanowili sprawdzić, jak na zdrowie młodych dorosłych wpływa aktywność fizyczna, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają. Dostarczyli tym samym dowód na tezę, że sport i smog w połączeniu mogą szkodzić. W przypadku narażenia na wysokie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 nadmiar ćwiczeń może zniweczyć lub nawet odwrócić korzystny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie osób przed 40 rokiem życia.

Badacze z Seoul National University College of Medicine przeanalizowali dane dotyczące blisko 1,5 miliona młodych Koreańczyków w wieku 20-39 lat.

Spis treści

Jak smog wpływa na uprawianie sportu? – badania

Chcieli sprawdzić, czy jakość powietrza, jakim oddychają, ma wpływ na korzyści zdrowotne, płynące z aktywności fizycznej. Rezultaty ich badań opublikowano na łamach European Heart Journal.

Wyniki wskazują, że nie w każdych warunkach uprawianie sportu wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Choć, jak podkreślają naukowcy, sprawa wymaga dalszych badań,

Czytaj także: Koronawirus a zanieczyszczenie

Sport i smog. Połączenie, które szkodzi

Nasze badania pokazują, że aktywność fizyczna, szczególnie na poziomie zalecanym przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych u młodych dorosłych. Jednak gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, ćwiczenia przekraczające zalecaną ilość, mogą zrównoważyć lub nawet odwrócić korzystny efekt aktywności – powiedział w oświadczeniu prof. Sang Min Park, który kierował badaniami.

Uczestnicy badania dwukrotnie wzięli udział w badaniach lekarskich – na przełomie 2009 i 2010 oraz 2011 i 2012 roku. Następnie byli monitorowani do 2018 roku.

Przez ten czas regularnie odpowiadali na pytania związane z ich aktywnością fizyczną. To pozwoliło na pogrupowanie ich według intensywności treningów (wyrażonej w ekwiwalencie metabolicznym na tydzień – MET-min/tydzień).

Dwa poziomy zagrożenia

Wyróżniono cztery typy osób, których aktywność fizyczna wynosiła (kolejno): 0 , 1-499, 500-999 , a także 1000 lub więcej MET-min/tydzień. Co warto podkreślić, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca aktywność fizyczną w zakresie 500-999 MET-min/tydzień. Można to osiągnąć, na przykład biegając lub intensywnie jeżdżąc na rowerze przez 15-30 minut, pięć razy w tygodniu.

Czytaj także: Smog a ryzyko utraty wzorku

Zanieczyszczone powietrze a uprawianie sportu – ryzyko

Stopień narażenia na zanieczyszczenia oceniono na podstawie na danych z krajowego systemu monitoringu jakości powietrza. Wyróżniono w tym przypadku dwa poziomy zagrożenia. Niski do umiarkowanego – do 49,92 μm/m3 i do 26,43 μm/m3, odpowiednio dla PM10 i PM2,5. Wysoki – kolejno od 49,92 μm/m3 oraz od 26,46 μm/m3. Wartości te odnoszą się do stężeń średniorocznych.

W grupie o wysokim poziomie narażenia na zanieczyszczenie powietrza, zwiększenie aktywności fizycznej do ponad 1000 MET-min/tydzień, czyli powyżej zaleceń, może niekorzystnie wpłynąć na stan układu sercowo-naczyniowego. To ważna obserwacja, która sugeruje, że w przeciwieństwie do osób w średnim wieku (od 40 r.ż.), u młodych dorosłych nadmierna aktywność fizyczna może nie zawsze być korzystna dla układu sercowo-naczyniowego, gdy są oni narażeni na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza– powiedział w oświadczeniu dr Seong Rae Kim, główny autor publikacji.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alexxndr

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.