Sprawdź równowartość ilu papierosów rocznie wypalasz oddychając powietrzem w swoim mieście. I porównaj z innymi

605
6
Podziel się:

Krakowski Alarm Smogowy wspólnie z krakowskim startupem Omni Calculator zbudował narzędzie, które pokazuje stężenie benzo(a)pirenu przeliczone na ilość papierosów z tą rakotwórczą substancją. Kalkulator pozwala również porównać roczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu w kilku największych polskim miastach ze stężeniami w innych dużych miastach europejskich.

Z polskich miast w kalkulatorze można znaleźć Kraków, Warszawę, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Zakopane i Katowice. “Zabawa” jest przednia, ale smutna.

Narzędzie w języku polskim można znaleźć TUTAJ, natomiast jego anglojęzyczną wersję TUTAJ.

Więcej informacji o projekcie, a także znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeniach, przeczytać można TUTAJ.

Można też uzupełniać go wpisanymi przez siebie danymi.

Stężenia B(a)P dla polskich miast można znaleźć w raportach zamieszczanych na stronach Wojewódzkich Inspektoratów Środowiska. Dane dla poszczególnych aglomeracji są także opracowywane przez GUS. Można je znaleźć m.in. TUTAJ.

Fot. Lindsay Fox/Wikimedia Commons, więcej: http://ecigarettereviewed.com.

Podziel się:

6 comments

 1. ef 20 Październik, 2016 am 31 08: 17 Odpowiadać

  wiadomo że za połowę zanieczyszczeń w miastach odpowiada ruch kołowy, wiadomo też że najczystszym paliwem z ogólnodostępnych jest LPG. CNG jest jeszcze bardzij czyste ale mniej dostępne. Wniosek taki że powinno się promować LPG w miastach.

 2. Ktos 3 Styczeń, 2017 pm 31 15: 44 Odpowiadać

  Drogi SmogLabie, byłbym wdzięczny, gdybyście zajęli jednoznaczne stanowisko na temat jakości powietrza w domach/pomieszczeniach.
  Z jednej strony:
  – odradzacie wietrzenie mieszkania w czasie smogu,
  – 1 marca 2014r. KAS wrzucił własne badania z mobilnym pyłomierzem, wg których jakość powietrza w aptece, sklepie i domu jest o 50-70% lepsza niż na zewnątrz (badania można znaleźć np. wpisując słowo „apteki” w wyszukiwarce na facebookowym profilu KAS)
  – dobrze czujemy nosami i intuicyjnie, że powietrze na zewnątrz jest znacznie gorsze od tego w domu, co potwierdzałoby badania KAS
  Z drugiej zaś strony publikujecie kalkulator papierosowy, który zakłada, że powietrze w pomieszczeniach jest tylko o 10% lepsze niż na zewnątrz.
  Być może te 10% są prawdziwe dla jakichś szczególnych warunków, ale na pewno nie dla krakowskich mieszkań w czasie smogu. Skoro nawet w aptece i sklepie, gdzie drzwi co chwile się otwierają, jest o 50-70% lepiej, to co dopiero w domach, gdzie w czasie smogu nie otwieramy okien prawie wcale.
  To bardzo ważny temat, w końcu większość czasu spędzamy w pomieszczeniach.

 3. Trudno wyobrazić sobie problem, który jest bliżej nas, niż powietrze, którym oddychamy – SmogLab 3 Styczeń, 2017 pm 31 16: 21 Odpowiadać

  […] Przemawiające do wyobraźni jest przeliczenie ilości wdychanego z powietrzem benzo[a]pirenu na równoważną liczbę papierosów, którą musiała by wypalić osoba dorosła, o przeciętnej aktywności fizycznej, by dostarczyć do organizmu taką samą ilość tej substancji. W zależności od miejscowości i uwzględnianego roku, równoważnik ten może wynosić od kilkuset… […]

Czy zgadzasz się z autorem?