Sprawdź równowartość ilu papierosów rocznie wypalasz oddychając powietrzem w swoim mieście. I porównaj z innymi

4563
7
Podziel się:

Krakowski Alarm Smogowy wspólnie z krakowskim startupem Omni Calculator zbudował narzędzie, które pokazuje stężenie benzo(a)pirenu przeliczone na ilość papierosów z tą rakotwórczą substancją. Kalkulator pozwala również porównać roczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu w kilku największych polskim miastach ze stężeniami w innych dużych miastach europejskich.

Z polskich miast w kalkulatorze można znaleźć Kraków, Warszawę, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Zakopane i Katowice. “Zabawa” jest przednia, ale smutna.

Narzędzie w języku polskim można znaleźć TUTAJ, natomiast jego anglojęzyczną wersję TUTAJ.

Więcej informacji o projekcie, a także znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeniach, przeczytać można TUTAJ.

Można też uzupełniać go wpisanymi przez siebie danymi.

Stężenia B(a)P dla polskich miast można znaleźć w raportach zamieszczanych na stronach Wojewódzkich Inspektoratów Środowiska. Dane dla poszczególnych aglomeracji są także opracowywane przez GUS. Można je znaleźć m.in. TUTAJ.

Fot. Lindsay Fox/Wikimedia Commons, więcej: http://ecigarettereviewed.com.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KrzysztofSmogLabKtosef Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ef
Gość
ef

wiadomo że za połowę zanieczyszczeń w miastach odpowiada ruch kołowy, wiadomo też że najczystszym paliwem z ogólnodostępnych jest LPG. CNG jest jeszcze bardzij czyste ale mniej dostępne. Wniosek taki że powinno się promować LPG w miastach.

Ktos
Gość
Ktos

Drogi SmogLabie, byłbym wdzięczny, gdybyście zajęli jednoznaczne stanowisko na temat jakości powietrza w domach/pomieszczeniach. Z jednej strony: – odradzacie wietrzenie mieszkania w czasie smogu, – 1 marca 2014r. KAS wrzucił własne badania z mobilnym pyłomierzem, wg których jakość powietrza w aptece, sklepie i domu jest o 50-70% lepsza niż na zewnątrz (badania można znaleźć np. wpisując słowo „apteki” w wyszukiwarce na facebookowym profilu KAS) – dobrze czujemy nosami i intuicyjnie, że powietrze na zewnątrz jest znacznie gorsze od tego w domu, co potwierdzałoby badania KAS Z drugiej zaś strony publikujecie kalkulator papierosowy, który zakłada, że powietrze w pomieszczeniach jest tylko… Czytaj więcej »

trackback

[…] Przemawiające do wyobraźni jest przeliczenie ilości wdychanego z powietrzem benzo[a]pirenu na równoważną liczbę papierosów, którą musiała by wypalić osoba dorosła, o przeciętnej aktywności fizycznej, by dostarczyć do organizmu taką samą ilość tej substancji. W zależności od miejscowości i uwzględnianego roku, równoważnik ten może wynosić od kilkuset… […]

trackback

[…] w Polsce można oddawać się jej za darmo. Przykładowo, mieszkańcy Krakowa pod postacią smogu wdychają „równowartość” ok. 3,7 tys. papierosów rocznie. To nie jedyny powód, by zerwać z nikotyną. Najnowsze badania dowodzą, że dym tytoniowy […]

Krzysztof
Gość

Ciekawa uwaga o skali zanieczyszczenia z powodu ruchu kołowego.

Wynika z tego, że jednym ze sposobów walki ze smogiem jest lepsze, bardziej racjonalne zorganizowanie transportu miejskiego, w tym wspólne dojazdy. Jestem autorem nowego systemu, który ma temu służyć.

Dla lepszego zrozumienia problemu tworzymy też bloga i może kogoś zainteresuje niedawny wpis. Dotyczy sytuacji smogowej w Poznaniu w 2019.
https://www.joblift.app/blog/pl/poznan/sytuacja-smogowa-w-poznaniu-w-2019/