Udostępnij

Sprawy środowiska i klimatu we wspólnym ministerstwie. Na czele resortu stanie Michał Kurtyka

30.09.2020

Mateusz Morawiecki zaprezentował skład rządu po rekonstrukcji, do której dojdzie najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Z zapowiedzi wynika, że połączone zostaną m.in. resorty środowiska i klimatu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska obejmie Michał Kurtyka, do tej pory odpowiedzialny za resort klimatu.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji rząd składać ma się z 14 ministerstw, zamiast dotychczasowych 22. Wśród licznych konsolidacji znalazło się także połączenie resortów środowiska i klimatu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska powstało w wyniku połączenia dwóch resortów

Na jego czele stanie Michał Kurtyka, który do tej pory pełnił funkcję ministra klimatu. Choć nie znamy dokładnych kompetencji za które odpowiedzialne będzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, możemy spodziewać się, że znajdzie się w nim większość zadań znanych z oddzielnej działalności obydwu ministerstw.

W kompetencjach Ministerstwa Klimatu (utworzonego w listopadzie 2019 roku) znajdowały się do tej pory sprawy związane z polityką klimatyczną i zrównoważonego rozwoju. Oficjalnie po stronie resortu klimatu, a nie środowiska, były także prace nad Programem Czyste Powietrze.

Resort zajmował się ponadto m.in. sprawami rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii (w tym Programem Mój Prąd), podczas gdy pieczę nad energetyką węglową sprawował w największym stopniu resort aktywów państwowych (tak też najprawdopodobniej pozostanie).

Ministerstwo Środowiska (odtworzone oficjalnie w marcu 2020 roku) zajmowało się natomiast sprawami związanymi z ochroną przyrody i zarządzaniem zasobami naturalnymi (przede wszystkim lasami i zasobami geologicznymi), w tym m.in. nadzorowaniem Lasów Państwowych. Oprócz LP resort środowiska zajmował się m.in. szkołami leśnymi i parkami narodowymi w Polsce.

Zmiany także w rolnictwie

Rekonstrukcja rządu obejmie także resort rolnictwa, na którego czele nie będzie już stać Jan Krzysztof Ardanowski. Dotychczasowego ministra, który jawnie sprzeciwił się zgłoszonej przez PiS ustawie o ochronie zwierząt, zastąpi Grzegorz Puda. Polityk znany jest właśnie jako orędownik rozwiązań zawartych w tzw. „Piątce dla zwierząt”. W Sejmie wystąpił w roli wnioskodawcy jej projektu.

Sprawą, z którą na początku będzie musiał zmierzyć się nowy Minister Klimatu i Środowiska, będą prawdopodobnie właśnie protesty, wymierzone przeciwko procedowanej ustawie. [O tym, jak w Warszawie protestowano w środę (30.09), informowaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Flickr / Kancelaria Premiera (autor: Krystian Maj)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.