Udostępnij

Spróbował anty-smogowej terapii, o której przeczytał w sieci. Wylądował w szpitalu

19.12.2017

Media donoszą, że 38-letni mężczyzna, który postanowił walczyć ze smogiem w oryginalny sposób – o tym przeczytał w internecie – po tygodniu stosowania terapii wylądował w szpitalu.

38-latek o nazwisku Wang informacji o tym, jak radzić sobie ze skutkami smogu, szukał na internetowych forach. Na jednym z nich WuChat miał przeczytać o bardzo oryginalnej terapii pozwalającej zabezpieczyć się przed oddechowymi dolegliwościami i drapaniem w gardle, które są wynikiem życia w gęstym smogu, który przez znaczną część roku spowija prowincję Wuhan.

Opis „leczenia kaszlem” został przedstawiony w krótkim artykule, który krążył po lokalnych stronach internetowych. Terapia polega na kaszleniu. Wang tłumaczył lekarzom, że zgodnie z jej zaleceniami w smogowe dni należy kaszleć co najmniej przez pięć minut w ciągu każdej godziny, dzięki czemu można z organizmu pozbyć się szkodliwych pyłów i zabezpieczyć przed smogiem. Kaszlenie miało między innymi oczyścić tchawicę i zwiększać odporność na choroby płuc.

Pechowo dla mężczyzny okazało się jednak, że ta nie tylko nie pomaga, ale także szkodzi. Po tygodniu stosowania „leczenia kaszlem” 38-latek nie mógł bowiem przestać… kaszleć. Powodem – jak donoszą lokalne media – była opuchnięta tchawica. Opuchnięta, oczywiście, od kaszlu.

Cytowani lekarze ze szpitala, do którego zgłosił się Wang podkreślają, że nie ma żadnych dowodów, by móc uznać, że kaszel pozwala chronić się przed smogiem, a do tego cząstki pyłu są zbyt małe, by dało się ich pozbyć w taki sposób. – Maski antysmogowe są bardziej efektywne – kończy się artykuł „Global Times”.

Widać, że i w tym wypadku, lepiej słuchać lekarzy, niż anonimowych internautów.

Ci o tym co robić, kiedy jest smog, opowiedzieli m.in. tutaj:

Fot. Tauno Tõhk / 陶诺/Flickr. Licencja: CC.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.