Sprzedali węgiel bez wydania świadectwa jakości. Wpadli przez kontrolę u klienta

8534
0
Podziel się:
Sprzedawali węgiel bez certyfikatu. Wpadli przez kontrolę u klienta

Jak poinformowała w środę krakowska straż miejska – w wyniku przeprowadzonej przez nią kontroli, doszło do wykrycia przypadku sprzedaży węgla bez wydania wymaganego prawem certyfikatu jakości, a także bez paragonu. Kontroli we wskazanym składzie węgla dokonała Inspekcja Handlowa.

Krakowscy strażnicy miejscy podjęli się kontroli w zakresie spalania odpadów oraz jakości używanego paliwa, w jednej z posesji przy ulicy Wrony w Krakowie.

Ponieważ mieszkaniec nie okazał wymaganego zaświadczenia dot. jakości zakupionego węgla, a jedynie potwierdzenie zakupu i dowozu pod swój adres, strażnicy powiadomili Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej o możliwości naruszenia przepisów ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Skład, z którego pochodził opał, znajdował się na terenie Skawiny.

Inspekcja Handlowa dokonała we wskazanym miejscu kontrolowanego zakupu, w wyniku którego wykryto sprzedaż węgla nie tylko bez wymaganego świadectwa jakości, ale i bez paragonu.

Świadectwo jakości

Od 4 listopada zeszłego roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Energii, w świetle którego dostępny w sprzedaży węgiel musi posiadać świadectwo jakości, a sprzedawca ma obowiązek wydać jego kopię nabywcy.

W świetle nowych przepisów za nieprzekazanie kupującemu wymaganej kopii dokumentu (a także rozbieżność między parametrami w świadectwie a stanem faktycznym) grozi kara grzywny od 10 tys. do 100 tys. złotych.  Za sprzedaż węgla niespełniającego obowiązujących norm grozi natomiast od 50 tys. do 500 tys. złotych grzywny, a nawet pozbawienie wolności do lat 3.

 

Wzór certyfikatu określony rozporządzeniem Ministra Energii można znaleźć tutaj.

Źródło: Straż Miejska Miasta Krakowa

Zdjęcie: Shutterstock/OCS

 

Czytaj też: Toksyczne odpady na portalach aukcyjnych. Władze nie radzą sobie z handlem trucizną

Podziel się: