Udostępnij

Sprzedali węgiel bez wydania świadectwa jakości. Wpadli przez kontrolę u klienta

22.02.2019

Jak poinformowała w środę krakowska straż miejska – w wyniku przeprowadzonej przez nią kontroli, doszło do wykrycia przypadku sprzedaży węgla bez wydania wymaganego prawem certyfikatu jakości, a także bez paragonu. Kontroli we wskazanym składzie węgla dokonała Inspekcja Handlowa.

Krakowscy strażnicy miejscy podjęli się kontroli w zakresie spalania odpadów oraz jakości używanego paliwa, w jednej z posesji przy ulicy Wrony w Krakowie.

Ponieważ mieszkaniec nie okazał wymaganego zaświadczenia dot. jakości zakupionego węgla, a jedynie potwierdzenie zakupu i dowozu pod swój adres, strażnicy powiadomili Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej o możliwości naruszenia przepisów ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Skład, z którego pochodził opał, znajdował się na terenie Skawiny.

Inspekcja Handlowa dokonała we wskazanym miejscu kontrolowanego zakupu, w wyniku którego wykryto sprzedaż węgla nie tylko bez wymaganego świadectwa jakości, ale i bez paragonu.

Świadectwo jakości

Od 4 listopada zeszłego roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Energii, w świetle którego dostępny w sprzedaży węgiel musi posiadać świadectwo jakości, a sprzedawca ma obowiązek wydać jego kopię nabywcy.

W świetle nowych przepisów za nieprzekazanie kupującemu wymaganej kopii dokumentu (a także rozbieżność między parametrami w świadectwie a stanem faktycznym) grozi kara grzywny od 10 tys. do 100 tys. złotych.  Za sprzedaż węgla niespełniającego obowiązujących norm grozi natomiast od 50 tys. do 500 tys. złotych grzywny, a nawet pozbawienie wolności do lat 3.

 

Wzór certyfikatu określony rozporządzeniem Ministra Energii można znaleźć tutaj.

Źródło: Straż Miejska Miasta Krakowa

Zdjęcie: Shutterstock/OCS

 

Czytaj też: Toksyczne odpady na portalach aukcyjnych. Władze nie radzą sobie z handlem trucizną

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.