Udostępnij

Strajk głodowy przed siedzibą TVP. Żądają informowania o kryzysie klimatycznym

23.07.2020

Czwórka młodych aktywistów ruchu Extinction Rebellion (XR) rozpoczęła tygodniową głodówkę przy ul. Powstańców Warszawy przeciw obojętności polskich mediów na problem katastrofy klimatycznej. „Mimo wielu próśb aktywistom nie udało się przedyskutować tego tematu z TVN, Polsatem ani TVP.” – podkreślają przedstawiciele XR.

Aktywiści żądają odpowiedzi na apel polskich naukowców i organizacji pozarządowych, w którym domagają się od mediów powołania pełnomocników do spraw klimatu i przyjęcia „deklaracji informowania o zmianach klimatu”. Jak przypominają, uświadamianie ludziom faktów naukowych na temat kryzysu klimatycznego, powinno być dziennikarskim obowiązkiem. Ich zdaniem media powinny przypominać o tym, że:

  1. według raportów IPCC efekt cieplarniany doprowadzi do wzrostu temperatur o 4 – 6 stopni C do roku 2100;
  2. wcześniej ogrzewanie atmosfery spowoduje mordercze fale upałów, zwiększenie częstotliwości i siły takich zjawisk jak susze, huragany, powodzie;
  3. drastyczny spadek produkcji żywności i głód w wielu rejonach świata doprowadzi do masowych migracji i wojen o kurczące się zasoby.

Mimo wielu próśb, aktywistom nie udało się przedyskutować tego tematu z TVN, Polsatem ani TVP. Według Extinction Rebellion, redakcje i firmy, które podczas spotkań deklarowały zrozumienie problemu (m.in. Polska Press, Interia, Wirtualna Polska, Infor, Polskie Radio Kraków, Eurozet, Gość Niedzielny, Rzeczpospolita, Newsweek), wciąż nie zrealizowały stawianych przez XR postulatów.

 class=

„Media stoją dzisiaj przed najważniejszym zadaniem w swojej historii. To od mediów zależy w dużej mierze czy nasza cywilizacja w kolejnym stuleciu będzie dalej istniała. Aby tak się stało zarządy firm powinny zagwarantować przeszkolenie dziennikarzy, regularne informowanie o zmianach klimatu, zapraszanie na łamy i anteny ekspertów (np. z PAN, IPCC)” – piszą aktywiści.

Czytaj także: Robert Rient: W świecie dziennikarskim odtwarzamy zapotrzebowanie, które sami wytworzyliśmy – na przemoc, plotki, pośpiech. Opowieść o wypadku samochodowym i krwi – tak; o dębach i Mierzei Wiślanej – już niekoniecznie.

Extinction Rebellion to międzynarodowy ruch walczący z biernością rządów wobec katastrofy klimatycznej. Działa w 68 krajach, domagając się podjęcia przez władze natychmiastowych i zdecydowanych działań, mających na celu jak najszybsze wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych oraz rzetelnego informowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z ocieplającym się klimatem. 

__

Zdjęcie: Extinction Rebellion

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.