Strajk głodowy przed siedzibą TVP. Żądają informowania o kryzysie klimatycznym

1418
0
Podziel się:
strajk głodowy tvp

Czwórka młodych aktywistów ruchu Extinction Rebellion (XR) rozpoczęła tygodniową głodówkę przy ul. Powstańców Warszawy przeciw obojętności polskich mediów na problem katastrofy klimatycznej. „Mimo wielu próśb aktywistom nie udało się przedyskutować tego tematu z TVN, Polsatem ani TVP.” – podkreślają przedstawiciele XR.

Aktywiści żądają odpowiedzi na apel polskich naukowców i organizacji pozarządowych, w którym domagają się od mediów powołania pełnomocników do spraw klimatu i przyjęcia „deklaracji informowania o zmianach klimatu”. Jak przypominają, uświadamianie ludziom faktów naukowych na temat kryzysu klimatycznego, powinno być dziennikarskim obowiązkiem. Ich zdaniem media powinny przypominać o tym, że:

  1. według raportów IPCC efekt cieplarniany doprowadzi do wzrostu temperatur o 4 – 6 stopni C do roku 2100;
  2. wcześniej ogrzewanie atmosfery spowoduje mordercze fale upałów, zwiększenie częstotliwości i siły takich zjawisk jak susze, huragany, powodzie;
  3. drastyczny spadek produkcji żywności i głód w wielu rejonach świata doprowadzi do masowych migracji i wojen o kurczące się zasoby.

Mimo wielu próśb, aktywistom nie udało się przedyskutować tego tematu z TVN, Polsatem ani TVP. Według Extinction Rebellion, redakcje i firmy, które podczas spotkań deklarowały zrozumienie problemu (m.in. Polska Press, Interia, Wirtualna Polska, Infor, Polskie Radio Kraków, Eurozet, Gość Niedzielny, Rzeczpospolita, Newsweek), wciąż nie zrealizowały stawianych przez XR postulatów.

„Media stoją dzisiaj przed najważniejszym zadaniem w swojej historii. To od mediów zależy w dużej mierze czy nasza cywilizacja w kolejnym stuleciu będzie dalej istniała. Aby tak się stało zarządy firm powinny zagwarantować przeszkolenie dziennikarzy, regularne informowanie o zmianach klimatu, zapraszanie na łamy i anteny ekspertów (np. z PAN, IPCC)” – piszą aktywiści.

Czytaj także: Robert Rient: W świecie dziennikarskim odtwarzamy zapotrzebowanie, które sami wytworzyliśmy – na przemoc, plotki, pośpiech. Opowieść o wypadku samochodowym i krwi – tak; o dębach i Mierzei Wiślanej – już niekoniecznie.

Extinction Rebellion to międzynarodowy ruch walczący z biernością rządów wobec katastrofy klimatycznej. Działa w 68 krajach, domagając się podjęcia przez władze natychmiastowych i zdecydowanych działań, mających na celu jak najszybsze wyzerowanie emisji gazów cieplarnianych oraz rzetelnego informowania społeczeństwa o zagrożeniach związanych z ocieplającym się klimatem. 

__

Zdjęcie: Extinction Rebellion

Podziel się: