Udostępnij

Wrocław: 100 wylosowanych mieszkańców miasta będzie decydować o zmianach w komunikacji miejskiej

29.10.2019

O przyszłości transportu we Wrocławiu zdecydują sami mieszkańcy. Władze miasta zdecydowały się na zorganizowanie panelu obywatelskiego. Wrocławianie będą dyskutować między innymi o ograniczeniach we wjeździe samochodów do centrum i usprawnieniu komunikacji miejskiej.

Wrocław zastosuje panel obywatelski jako nową formę współzarządzania miastem. Pierwszy wrocławski panel będzie dotyczył sprawnego poruszania się po mieście. Uczestnicy dyskusji będą wyłonieni drogą losowania. W ten sposób z grupy 200 tysięcy osób wybrana zostanie reprezentatywna grupa 100 osób, którzy potem spotkają się z bezstronnymi ekspertami. W ten sposób będą mogli ukształtować własną opinię, a potem wydać rekomendacje dla władz miasta. Cały proces zajmie około dziewięciu miesięcy

– Panel opiera się na reprezentatywnej grupie mieszkańców. Ma ona odzwierciedlać strukturę społeczną miasta, państwa czy innego rejonu, którego dotyczy sprawa. Organizując panele w Polsce bierzemy pod uwagę takie kryteria jak płeć, grupa wiekowa, wykształcenie, a w przypadku paneli dotyczących miast również przynależność dzielnicowa. Członkowie panelu są więc reprezentatywni dla populacji, ale muszą być wybierani drogą losowania. Celem tego zabiegu jest stworzenie miasta lub państwa w pigułce. – mówił Smoglabowi Marcin Gerwin, specjalista do spraw zrównoważonego rozwoju i partycypacji.

– Dziennie do Wrocławia wjeżdża niemal ćwierć miliona aut, których ruch jest uciążliwy dla mieszkańców w wielu aspektach (jest głośny, zanieczyszczający powietrze, degradujący przestrzeń – w tym zieleń) i tę sprawę musimy rozwiązać. Główna rola przypada tutaj komunikacji miejskiej, która jest bardziej ekologiczna i przewiezie więcej mieszkańców niż auta – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Głównym tematem rozmów będą sposoby na skomunikowanie najodleglejszych obrzeży Wrocławia z centrum. W grę wchodzi między innymi budowa nowych linii tramwajowych i wykorzystanie metrobusu, czyli autobusu z wydzielonym pasem ruchu. W ramach panelu pojawi się również temat planu powstania strefy czystego transportu, do której zazwyczaj z niewielkimi wyjątkami będą mogły wjechać jedynie pojazdy nieemisyjne. Jak zaznacza prezydent Wrocławia, strefa nie musi jednak oznaczać całkowitego zakazu wjazdu samochodami innymi niż elektryczne. Urząd miasta chce jednak, by o szczegółach dotyczących tego obszaru decydowali urzędnicy i radni. Uczestnicy panelu odpowiedzą jedynie na pytanie o to, czy strefa w ogóle jest potrzebna. Wyniki panelu nie są jednak według prawa wiążące dla władz miasta. Prezydent Sutryk obiecuje mimo to, że weźmie je pod uwagę.

Koordynowaniem panelu nie może być żaden organ administracji publicznej. Dlatego Urząd Miasta szuka organizacji pozarządowej, która mogłaby podjąć się jego organizacji. Urzędnicy szacują, że na przeprowadzenie całego procesu wydadzą 200 tysięcy złotych. Wrocław nie jest pierwszym miastem, które zdecydowało się na organizację panelu obywatelskiego. Jako jedyne postanowiło jednak zawęzić tematykę do spraw związanych z ekologicznym transportem. W ten sam sposób o proekologicznych rozwiązaniach dla miasta dyskutować będą łodzianie. Warszawa zapowiada, że odda mieszkańcom głos w sprawie działań dla klimatu. Krakowianie z kolei podczas panelu będą mogli wypowiedzieć się na temat umiejscowienia i wyglądu pomnika Armii Krajowej.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Jake Pixo

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.