Udostępnij

Głośne protesty przeciwko ograniczeniom w ruchu w UK. Mimo to ich zwolenników jest więcej

22.07.2021

Brytyjskie miasta próbują walczyć z zanieczyszczeniami, jednak niektóre rozwiązania irytują mieszkańców. Krytyka dotyczy między innymi stref ograniczonego ruchu (LTN), które w Wielkiej Brytanii pojawiły się w trakcie pandemii. W Londynie dochodzi w nich do aktów wandalizmu, które pod lupę ma wziąć miejscowa policja.

Strefy wyznaczono w dzielnicach mieszkalnych, do których mimo wszystko nadal można dotrzeć samochodem – na przykład do własnego domu lub punktu usługowego. Nie można jednak przejechać przez nie, by ominąć korki lub skrócić sobie trasę. Tak zwane „low traffic neighbourhoods” (LTN) mogą być wyznaczane przez miejskie władze w całej Wielkiej Brytanii. Rząd Borisa Johnsona zdecydował o tym w trakcie pandemicznego lockdownu. Nowe rozwiązanie ma ułatwić mieszkańcom poruszanie się pieszo i korzystanie z roweru oraz obniżyć poziom zanieczyszczeń w gęsto zaludnionych dzielnicach i przy wąskich, bocznych uliczkach.

Nie wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii polubili LTN. Według krytyków nowe rozwiązanie działa głównie na korzyść mieszkańców bogatych centrów miast. Z kolei osoby dojeżdżające do nich z przedmieść muszą liczyć się z większymi korkami.

Niezadowolenie widać przede wszystkim w stołecznej dzielnicy Lambeth. Wyznaczono tam pięć obszarów LTN. Władze zdecydowały też o przegrodzeniu niektórych ulic donicami z ozdobną roślinnością. Blokują one wjazd dla samochodów, jednak bez przeszkód można je ominąć rowerem. Pojawienie się ich w Lambeth musiało rozwścieczyć niektórych mieszkańców, którzy ostatnio wylali na rośliny olej silnikowy. Policja zapowiedziała, że wzmocni patrole w okolicy, a władze dzielnicy zastanawiają się nad zainstalowaniem kamer monitoringu przy wjeździe do stref LTN.

Wielka Brytania: LTN sprawią, że zanieczyszczenie przy głównych ulicach będzie większe?

Przeciwnicy wprowadzania zmian w ruchu protestują też w legalny sposób. Londyńczycy robią to od niemal roku, a w ostatnich miesiącach protesty rozlały się również na inne miasta Zjednoczonego Królestwa. W czerwcu pikietę zorganizowali mieszkańcy miasta Oxford. Swoje poparcie dla zniesienia obszarów LTN w całej Wielkiej Brytanii demonstrowali właściciele biznesów i osoby z niepełnosprawnością.

Czytaj również: To koniec marzeń o Strefach Czystego Transportu. Projekt trafił do kosza

Swoją dezaprobatę dla nowych rozwiązań wyraził też antysmogowy aktywista Rosamund Kissi-Debrah. Córka londyńczyka zmarła w 2013 roku przez problemy z układem oddechowym. Brytyjski sąd uznał, że bezpośrednią przyczyną zgonu było zanieczyszczenie panujące przy ruchliwej ulicy, gdzie mieszkała jej rodzina. W „The Times” Kissi-Debrah zwracał uwagę na to, że główne, ruchliwe ulice nie są bezludne.

„Główne drogi w miastach to przecież nie autostrady. (…) Wiele z mieszkających przy nich dzieci już teraz ma problemy z oddychaniem. Czy zwiększanie tam ruchu jest moralnie słuszne?” – pytał aktywista cytowany przez dziennik.

Mimo to duża część mieszkańców dużych miast wspiera powstawanie nowych obszarów LTN. Sondaż z marca 2021 pokazuje, że strefy cieszą się poparciem około 47 proc. londyńczyków. Jednocześnie swój sprzeciw zaledwie wyraziło 16 procent respondentów. Zwolenników nowych rozwiązań transportowych widać też w ogólnokrajowych badaniach. Z sondażu pracowni YouGov wynika, że popiera je aż 56 proc. Brytyjczyków.

Źródło zdjęcia: Will Durant / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.