Udostępnij

Styczeń najcieplejszy od lat. W Europie było o 3°C więcej od średniej wieloletniej

06.02.2020

W północno-wschodniej Europie temperatury przekroczyły średnią z lat 1981-2010 nawet o 6 stopni – tak wynika z obserwacji ekspertów z unijnego programu Copernicus. W historii pomiarów nie odnotowano na naszym kontynencie cieplejszego stycznia.

„Dla Europy był to rekordowy styczeń, cieplejszy o 0,2ºC od pierwszego miesiąca 2007, czyli dotychczasowego rekordzisty” – czytamy w opracowaniu Copernicusa. Początek tego roku przebił europejską średnią z lat 1981-2010 o 3,1ºC. W Finlandii tak ciepło nie było od 60 lat. W Norwegii – od 120.

Poza Europą również zanotowano rekordy – między innymi w Rosji, USA i Kanadzie. Cieplej niż zwykle było w Japonii, Chinach, na Antarktyce i w Australii, która od grudnia zmagała się z pożarami.

Jak podaje Copernicus, temperatura na świecie w styczniu 2020 była o 0,77ºC wyższa niż średnia z lat 1981-2010. Globalnie też był to najcieplejszy miesiąc – pobił poprzedniego rekordzistę, 2016 rok, o zaledwie 0,03 ºC.

Chłodniej niż w poprzednich latach było za to na Alasce i na południu Kanady.

Copernicus nie podaje szczegółowych danych dla Polski, choć i u nas zimy są coraz łagodniejsze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyliczył, że od 1950 roku okres zimowy, gdy temperatura sięga poniżej zera, skrócił się o 2 tygodnie. Za to okres letni, z temperaturą powyżej 15 stopni, wydłużył się o 4 tygodnie.

„Przez antropogeniczne zmiany klimatu ekosystem jest tak rozchwiany, że zmiany zachodzą bardzo gwałtownie. Nie ma stanów pośrednich.  Albo nie ma śniegu w ogóle, ale jak spadnie, to będzie go bardzo dużo. Taka zimna może trafić się w ciągu 20 lat dwa, może trzy razy. A pozostałe zimy będą deszczowe, szare, z szybko topniejącym śniegiem” – mówił w rozmowie ze SmogLabem ekolog, dr Sebastian Szklarek.

Według Copernicusa nie tylko styczeń był rekordowy. Eksperci poinformowali, że cały 2019 rok był najcieplejszym w historii pomiarów.

Zdjęcie: ICW/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.