Sucha Beskidzka bije smogowe rekordy. Udowodniły to pomiary i sztuczne płuca PAS

Podziel się:
płuca sucha beskidzka

Kolejna odsłona kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz” miała miejsce w Suchej Beskidzkiej. Model płuc stał tam przez dwa tygodnie (od 20 stycznia do 3 lutego 2021 roku). Mieszkańcy mieli szansę zobaczyć, jak powietrze, którym oddychają, wpływa na ich zdrowie. Pyły, które osiadały na tkaninie filtrującej, dostają się także do ludzkiego organizmu powodując groźne choroby.

Czas kampanii to czas na przekonanie mieszkańców Suchej Beskidzkiej, że warto podejmować działania antysmogowe i nie czekać zbyt długo na wymianę starych urządzeń grzewczych, które są główną przyczyną znacznych przekroczeń stężeń pyłów zawieszonych oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Biorąc pod uwagę dane z 2019 roku, Sucha Beskidzka zajmuje jedno z wyższych miejsc wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie małopolskim, przekraczając 11-krotnie normę rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Czytaj także: Pszczyna i Nowy Targ na szczycie rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast

Również prowadzone tam pomiary transektowe pokazały, że stężenia pyłu PM10 w Suchej Beskidzkiej wielokrotnie przekraczają normę.

Pomiary transektowe prowadzone 18 stycznia 2021

Czytaj także: Mała gmina w Małopolsce zawstydziła metropolie. Smog na 1000 proc. normy

Jak zmieniał się model płuc w Suchej Beskidzkiej – film

Akcja ‘Zobacz czym oddychasz’ w Suchej Beskidzkiej została zorganizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Podziel się: