Udostępnij

Sucha Beskidzka bije smogowe rekordy. Udowodniły to pomiary i sztuczne płuca PAS

19.02.2021

Kolejna odsłona kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz” miała miejsce w Suchej Beskidzkiej. Model płuc stał tam przez dwa tygodnie (od 20 stycznia do 3 lutego 2021 roku). Mieszkańcy mieli szansę zobaczyć, jak powietrze, którym oddychają, wpływa na ich zdrowie. Pyły, które osiadały na tkaninie filtrującej, dostają się także do ludzkiego organizmu powodując groźne choroby.

Czas kampanii to czas na przekonanie mieszkańców Suchej Beskidzkiej, że warto podejmować działania antysmogowe i nie czekać zbyt długo na wymianę starych urządzeń grzewczych, które są główną przyczyną znacznych przekroczeń stężeń pyłów zawieszonych oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Biorąc pod uwagę dane z 2019 roku, Sucha Beskidzka zajmuje jedno z wyższych miejsc wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie małopolskim, przekraczając 11-krotnie normę rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Czytaj także: Pszczyna i Nowy Targ na szczycie rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast

Również prowadzone tam pomiary transektowe pokazały, że stężenia pyłu PM10 w Suchej Beskidzkiej wielokrotnie przekraczają normę.

 class=
Pomiary transektowe prowadzone 18 stycznia 2021

Czytaj także: Mała gmina w Małopolsce zawstydziła metropolie. Smog na 1000 proc. normy

Jak zmieniał się model płuc w Suchej Beskidzkiej – film

Akcja ‘Zobacz czym oddychasz’ w Suchej Beskidzkiej została zorganizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Autor

Ewa Lutomska

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.