Udostępnij

„Sucha, kamienna niecka” zamiast drzew. Gliwiczanie nie chcą wielkiego zbiornika retencyjnego

25.05.2020

To jeden z niewielu terenów rekreacyjnych, jakie mamy w okolicy – protestują mieszkańcy dzielnicy Sikornik. Na zielonym terenie Wilczych Dołów, ma powstać zbiornik mierzący 79 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja wiąże się z wycinką prawie 700 drzew.

Zbiornik odbierze dom zwierzętom i zniszczy siedliska rzadkich roślin, a w czasie pandemii trzeba przeznaczać pieniądze na inne cele – czytamy w apelu gliwiczan do prezydenta miasta Adama Neumanna. Według autorów pisma, wydawanie milionów na wielką retencję może być „przejawem niegospodarności”.

Mieszkańcy Sikornika twierdzą, że w żaden sposób nie skorzystają na budowie. Szczególnie że władze planują tak zwany „zbiornik suchy”, który będzie napełniał się jedynie w czasie ulew. „To nie będzie teren rekreacyjny, tylko sucha kamienna niecka, raz na kilka lat po obfitych deszczach zamieniająca się w bagno i wylęgarnie komarów” – pisze na swoim profilu facebookowym Aleksandra Żabicka, psycholożka i lokalna działaczka. Inwestycji sprzeciwia się również Rada Dzielnicy. Jej przewodniczący Przemysław Hojowski stawia warunki: zbiornik powinien być mniejszy, a za każde wycięte drzewo powinno być nasadzone jedno nowe.

Mieszkańcy Sikornika dodają, że Wilcze Doły to jedyny duży zielony teren w dzielnicy. W internetowej petycji wyliczają też gatunki roślin, które będą musiały zniknąć z popularnego wśród gliwiczan miejsca. Jak czytamy, zbiornik ma powstać na „terenie zielonym, stanowiącym siedlisko licznych i różnorodnych okazów fauny i flory (w tym piżmaków, a nawet traszek zwyczajnych – zagrożonych wymarciem!)”.

Miejskie władze jak na razie są nieugięte. Prezydent Neumann twierdzi, że budowa wielkiego zbiornika to najlepsza odpowiedź na wyzwania, które stawiają przed miastem kryzys klimatyczny. „Zmiany klimatu i związane z nimi rosnące zagrożenie powodziami nie zatrzymają się z uwagi na koronawirusa. Nie spodziewam się też, żeby rząd zaczął na poważnie podchodzić do zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Tak jak mówiłem, inwestycje publiczne to najlepszy sposób na pobudzanie gospodarki w czasie kryzysu gospodarczego” – mówił Neumann w wywiadzie z portalem 24gliwice.

Przeciwko budowie zbiorników retencyjnych wypowiada się wielu działaczy ekologicznych i naukowców. Ostatnio do władz w tej sprawie apelowali działacze inicjatywy społecznej FOTA4Climate i wspierający ich uczeni. Namawiają oni rządzących do stosowania niewielkiej, rozproszonej retencji.

Zdjęcie: MOs810 / Wikipedia

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.