Udostępnij

Świąteczna góra śmieci: prezenty warte miliardy lądują na wysypiskach

19.12.2019

Co roku niechciane świąteczne prezenty tworzą górę śmieci – czytamy w raportach z Wielkiej Brytanii, USA i Australii. W tym pierwszym kraju coraz więcej rodzin decyduje się na porzucenie tradycji. Pod ich choinkami jest pusto – relacjonują media.


O tym, jak dramatyczna w skutkach dla środowiska może być świąteczna konsumpcja, napisała w swoim raporcie firma Envirowaste. Przedsiębiorstwo zajmujące się odbiorem odpadów w Londynie zwraca uwagę między innymi na kartki świąteczne. Co roku Brytyjczycy wysyłają ich aż 150 milionów. 25 grudnia większość z nich trafia do koszy. Mieszkańcy wysp zużywają też 83 kilometry papieru do pakowania – to więcej, niż powierzchnia Tarnowa. Prezenty najczęściej zapakowane są w plastik, który nie zawsze trafia do recyklingu. Daje to około 125 tysięcy ton odpadów. Po świętach na wysypiska trafia również sześć milionów choinek. Brytyjczycy w święta chętnie zajadają się indykiem, który pieczony jest w folii aluminiowej, której zużywają ponad 4 tysiące ton.

Niepokojące dane podaje również australijska gazeta „The Sydney Morning Herald”. Według dziennika mieszkańcy Antypodów co roku pozbywają się prezentów o wartości aż 400 milionów australijskich dolarów. Na śmietniku kończą zazwyczaj świeczki zapachowe, piżamy i skarpety. To wyniki badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 1100 osób. 25 procent respondentów obiecało, że przy kupnie kolejnych prezentów będzie brało pod uwagę ekologię.

Wszelkie rekordy biją z kolei Amerykanie, którzy po świętach mogą pozbywać się przedmiotów wartych nawet 16 miliardów dolarów. Wynika to z badana sondażowni Pureprofile, która przepytała grupę dwóch tysięcy osób z całego kraju. Co ciekawe, aż siedem procent respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że kupiony przez nich prezent może nie spodobać  się obdarowanej osobie. Aż 46 procent niechcianych przedmiotów stanowi odzież. Najbezpieczniejszym podarkiem okazują się być z kolei bilety na koncerty i płyty z muzyką.

Jak ograniczyć górę świątecznych odpadów? Pisze o tym brytyjski „Independent”. Dziennik opisuje przypadki rodzin, które zrezygnowały z kupowania bożonarodzeniowych prezentów. Według WRAP – organizacji pozarządowej zajmującej się gospodarką odpadami, na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj młodzi ludzie. Brytyjczycy, zamiast wydawać pieniądze w sklepach, coraz częściej umawiają się na przekazanie datku na organizacje charytatywne.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Yevgenyy11

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.