Udostępnij

Syberia płonie. Ogień strawił 2 miliony ha łąk i lasów, a to dopiero początek sezonu

08.05.2020

Na półkuli północnej rozpoczęła się na dobre cieplejsza część roku, a co za tym idzie także sezon pożarów. Pierwszy ogień pojawił się już na Syberii, jednak – jak donoszą rosyjscy urzędnicy – sytuacja wydaje się gorsza niż przed rokiem. W jednej z prowincji leżących na Syberii odnotowano od początku roku aż dziesięciokrotnie więcej pożarów niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

Tegoroczny sezon pożarowy na Syberii może być bardziej dotkliwy niż przed rokiem. Według tamtejszych urzędników od początku roku w samym Zabajkalu spłonęło 200 tys. hektarów terenu, a zarejestrowanych ognisk pożarowych jest tam znacząco więcej niż w roku 2019. Przykładowo, w Krasnojarsku doszło od stycznia do aż dziesięciokrotnie większej liczby pożarów, niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Jak donosi lokalny dziennik „The Siberian Times”, głos w sprawie zabrał m.in. Jewgienij Ziniczew, rosyjski minister ds. sytuacji kryzysowych. Podczas publicznej telekonferencji z Władimirem Putinem wskazywał on, że winne sytuacji są przede wszystkim: anormalna, bezśnieżna zima oraz niewystarczająca wilgotność gleby.

Winna także sytuacja epidemiczna?

Jak informuje rosyjski dziennik, zdaniem niektórych ekspertów większa ilość pożarów może mieć również związek z sytuacją pandemiczną w kraju.

Tak twierdzi m.in. Siergiej Anoprienko, szef federalnej agencji leśnej Rosleskhoz. Jego zdaniem wielu mieszkańców regionu zapomniało o zasadach bezpieczeństwa pożarowego, skupiając się na ochronie siebie samych przed wirusem. Podkreśla także, że wysokie temperatury zachęciły mieszkańców do wychodzenia z domów. Jak sam powiedział, „ludzie rzucili się na zewnątrz”, a ich zachowanie mogło również spowodować zaprószenie ognia.

Problem widoczny z kosmosu

Problem pożarów w regionie dostrzegła również amerykańska agencja NASA, która opublikowała zdjęcie satelitarne jednego z regionów dotkniętych pożarami.

„Chmury dymu przetoczyły się przez syberyjski krajobraz” – napisano w oświadczeniu, podkreślając, że pożary dotknęły dziewięć jednostek terytorialnych na Syberii. Jako bezpośrednią przyczynę rozprzestrzenienia się ognia, agencja wskazała na niekorzystne warunki pogodowe, czyli sprzyjający pożarom wiatr.

 class=
Źródło: NASA

Niezwykle ciepły kwiecień i maj

Na bardzo wysokie temperatury w kwietniu, a także na początku maja, zwraca uwagę dr Thomas Smith, geograf z brytyjskiego London School of Economics. Jak wynika z opublikowanych przez niego na Twitterze map anomalii pogodowych, w regionie odnotowano w ostatnim czasie temperatury, które przewyższają średnie wartości wieloletnie dla tej części roku o 24-28 st. Celsjusza.

Naukowiec, w rozmowie z portalem Earther, szacuje, że w Rosji spłonęło w ostatnim czasie ok. 2 mln hektarów łąk i lasów. Warto jednak zaznaczyć, że to dopiero początek cieplejszej części roku na półkuli północnej, dlatego niewykluczone, że najdotkliwsze pożary dopiero przed nami.

O tym, jak wyglądały pożary w regionie Arktyki (w tym Syberii) w ubiegłym roku, opisywaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Anton Petrus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.