Syberia: Milion hektarów lasu płonie. Powietrze jak w Indiach i rekordowa susza

1630
0
Podziel się:
syberia pożary

Letnie pożary w Republice Sacha na Syberii wciąż przybierają na sile. Według lokalnych mediów żywioł obejmuje 1,5 mln hektarów terenu, a rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja rekordowa susza. Dla mieszkańców regionu zagrożenie stanowi bardzo zła jakość powietrza.

Bezpośrednią przyczyną wzrostu intensywności pożarów wydają się być wysokie temperatury, utrzymujące się we wschodniej Syberii od czerwca. Według lokalnych władz w poniedziałek trwające pożary obejmowały obszar 1,5 miliona hektarów, a najnowsze doniesienia lokalnych mediów nie wskazują, by żywioł ustępował. Dopiero na przyszły tydzień prognozowane jest nieznaczne ochłodzenie.

Czytaj również: To koniec bezludnej Syberii

Podczas konferencji prasowej na początku tygodnia prezydent Aisen Nikołajew wskazał, że skala pożarów ma związek z suszą, która dotknęła republikę. Według jego informacji jest to najgorętsze i najbardziej suche lato w historii pomiarów meteorologicznych.

Władze Republiki Sacha podały w środę, że w całym sezonie ogień strawił już 2,5 mln ha terenu – poinformował portal „The Siberian Times”.

Pożary i jakość powietrza

W związku z dużym zadymieniem powodowanym przez ogień lokalne władze apelują o niewychodzenie z domu i zamykanie okien.

„The Moscow Times” podaje, że lokalne stacje jakości powietrza odnotowały nawet 40-krotne przekroczenia norm WHO dla pyłów PM2.5. W mediach społecznościowych natomiast mieszkańcy zaczęli dzielić się wynikami pomiarów. Ze wskazań wynikało, że powietrze było nawet kilkunastokrotnie bardziej zanieczyszczone niż w przemysłowych miastach Chin i Indii.

W środę wieczorem na platformie IQAir znaleźć można było informację, że w Jakucku (stolicy Republiki Sacha) stężenie pyłów PM2.5 wynosi 219,7 μm/m3, przy średniej dobowej wynoszącej ok. 130 μm/m3. Znacznie gorzej, za sprawą warunków pogodowych, było kilka dni wcześniej. Na przykład w sobotę (17.07) średnia z całego dnia wyniosła 862,5 μm/m3.

_

Zdjęcie: Shutterstock/LuYago

Podziel się: