Udostępnij

Syberia: Milion hektarów lasu płonie. Powietrze jak w Indiach i rekordowa susza

16.01.2024

Letnie pożary w Republice Sacha na Syberii wciąż przybierają na sile. Według lokalnych mediów żywioł obejmuje 1,5 mln hektarów terenu, a rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja rekordowa susza. Dla mieszkańców regionu zagrożenie stanowi bardzo zła jakość powietrza.

Bezpośrednią przyczyną wzrostu intensywności pożarów wydają się być wysokie temperatury, utrzymujące się we wschodniej Syberii od czerwca. Według lokalnych władz w poniedziałek trwające pożary obejmowały obszar 1,5 miliona hektarów, a najnowsze doniesienia lokalnych mediów nie wskazują, by żywioł ustępował. Dopiero na przyszły tydzień prognozowane jest nieznaczne ochłodzenie.

Czytaj również: To koniec bezludnej Syberii

Podczas konferencji prasowej na początku tygodnia prezydent Aisen Nikołajew wskazał, że skala pożarów ma związek z suszą, która dotknęła republikę. Według jego informacji jest to najgorętsze i najbardziej suche lato w historii pomiarów meteorologicznych.

Władze Republiki Sacha podały w środę, że w całym sezonie ogień strawił już 2,5 mln ha terenu – poinformował portal „The Siberian Times”.

Pożary i jakość powietrza

W związku z dużym zadymieniem powodowanym przez ogień lokalne władze apelują o niewychodzenie z domu i zamykanie okien.

„The Moscow Times” podaje, że lokalne stacje jakości powietrza odnotowały nawet 40-krotne przekroczenia norm WHO dla pyłów PM2.5. W mediach społecznościowych natomiast mieszkańcy zaczęli dzielić się wynikami pomiarów. Ze wskazań wynikało, że powietrze było nawet kilkunastokrotnie bardziej zanieczyszczone niż w przemysłowych miastach Chin i Indii.

W środę wieczorem na platformie IQAir znaleźć można było informację, że w Jakucku (stolicy Republiki Sacha) stężenie pyłów PM2.5 wynosi 219,7 μm/m3, przy średniej dobowej wynoszącej ok. 130 μm/m3. Znacznie gorzej, za sprawą warunków pogodowych, było kilka dni wcześniej. Na przykład w sobotę (17.07) średnia z całego dnia wyniosła 862,5 μm/m3.

_

Zdjęcie: Shutterstock/LuYago

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.