Udostępnij

Syberyjskie rzeki w kolorze rdzy. Z elektrowni w Norylsku wyciekły tysiące ton paliwa

05.06.2020

Do środowiska dostało się co najmniej 21 tysięcy ton oleju napędowego. Powodem jest wyciek z elektrowni w okolicy Norylska. Przyczyniły się do niego zmiany klimatyczne i topnienie wiecznej zmarzliny. Specjaliści przyznają: to może być największy toksyczny wyciek w historii Arktyki.

Według niektórych rosyjskich służb skala skażenia może być jeszcze większa. Jak twierdzi Rosyjska Federalna Agencja ds. monitoringu środowiska naturalnego (Rosprirodnadzor), w wodzie znalazło się 15 tys. ton paliwa, reszta przeniknęła do gruntu. Lokalne służby podają jednak, że do rzek dostało się aż 18 tys. ton oleju napędowego. Efekt widać na zdjęciach z lotu ptaka wykonanych nad rzekami Ambranaya oraz Daldykan. Ich woda przybrała rdzawo czerwony kolor. W reakcji na katastrofę prezydent Władimir Putin ogłosił stan wyjątkowy na terenie całej Federacji.

Do wycieku doszło w zeszły piątek. Jak podają rosyjskie media, przez dwa dni szefostwo elektrowni próbowało zataić awarię. Według właścicieli instalacji jej powodem jest topnienie wiecznej zmarzliny na Syberii. W jego wyniku naruszona została podstawa fundamentów budowli. Proces rozmarzania gruntu mógł ostatnio znacznie przyspieszyć – region nawiedziła fala upałów sięgających nawet 35 stopni. Taką temperaturę odnotowano między innymi właśnie w Norylsku.

Czytaj też: Upał jak na Syberii. Ponad 30°C na dalekiej Północy

To już trzeci taki wyciek w przeciągu ostatnich lat. Syberyjskie rzeki były zanieczyszczane przez lokalne elektrownie również w 2016 i 2018 roku. We wszystkich przypadkach winne było przedsiębiorstwo wydobywcze i energetyczne Norilsk Nickel.


Tym razem skala kryzysu jest jednak o wiele większa. Przedstawiciele rosyjskiego Greenpeace’u twierdzą, że sytuacja może być porównana jedynie z wyciekiem ze statku Exxon Valdez u wybrzeży Alaski w 1989 roku. Wtedy do morza dostało się 37 tys. ton ropy naftowej. Rosprirodnadzor szacuje, że oczyszczenie środowiska może kosztować nawet 110 miliardów rubli (ponad 6 miliardów złotych). Zdaniem ekologów nawet tak kosztowna akcja nie uratuje syberyjskiej przyrody, która już teraz może być bezpowrotnie skażona. Były wiceszef Rosprirodnadzoru Oleg Mitwol przyznał, że wyciek z Norylska może być największą taką katastrofą w historii Arktyki.

Według rosyjskich mediów plamę oleju można usunąć między innymi poprzez jej podpalenie. Służby wykluczyły jednak taki scenariusz. Policja aresztowała dyrektora elektrowni Wiaczesława Starostina, który za kratkami pozostanie przynajmniej do 31 lipca. Na razie nie postawiono mu żadnych zarzutów.

Zdjęcie: Greenpeace Rosja

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.