Udostępnij

Upał jak na Syberii. Ponad 30°C na dalekiej Północy

27.05.2020

To kolejny miesiąc anomalii w regionie, który niedawno doświadczył niszczycielskich pożarów. Teraz wiele syberyjskich miast nawiedza fala upałów, które dotarły nawet za koło podbiegunowe.

W przyszłym tygodniu w Nowosybirsku będzie cieplej niż w Krakowie – tak wynika z prognoz na najbliższe dni. Temperatura w położonym w zachodniej Syberii mieście może nieznacznie przekraczać 20 stopni. To i tak niewiele w porównaniu z ostatnimi dniami, kiedy słupki termometrów dobijały nawet do 35 kresek. Taką temperaturę odnotowano w regionie w zeszłym tygodniu.



O sytuacji donoszą lokalne portale, publikujące zdjęcia opalających się mieszkańców Syberii. Wysokim temperaturom towarzyszą też nawałnice, które przeszły między innymi przez Tomsk, Jekaterynburg i Nowosybirsk. Upał wylewa się jednak daleko poza miasta. Za linią koła podbiegunowego synoptycy rejestrowali przez ostatnie dni nawet 26 stopni.

Nie uszło to uwadze amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Na mapie przedstawiającej anomalie temperatury Syberia oznaczona jest ciemną czerwienią. Badacze z USA wyliczyli, że pomiędzy styczniem a kwietniem odchylenie od normalnej dla Syberii średniej temperatury wyniosło więcej niż pięć stopni.

 class=


„Urodziłem się na Syberii i mieszkam tutaj od 60 lat, nie pamiętam takiej wiosny” – pisał w anglojęzycznym portalu „Siberian Times” dziennikarz Siergiej Zubczuk. – „Nie było wiosny, nie było łagodnego wzrostu temperatury. Ktoś kliknął włącznik ciepła pod koniec kwietnia i zaczęło się lato.”

Przez wyjątkowo ciepłą i suchą pogodę na przełomie kwietnia i maja płonęły syberyjskie łąki i lasów. Ogień strawił wtedy 2 miliony hektarów terenu. Sytuację częściowo opanowano, ale sezon na nie trwa nadal. Pod koniec zeszłego tygodnia władze podały informację o przynajmniej kilkudziesięciu pożarach syberyjskiej roślinności.

Źródło zdjęcia: Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.