Udostępnij

Upał jak na Syberii. Ponad 30°C na dalekiej Północy

27.05.2020

To kolejny miesiąc anomalii w regionie, który niedawno doświadczył niszczycielskich pożarów. Teraz wiele syberyjskich miast nawiedza fala upałów, które dotarły nawet za koło podbiegunowe.

W przyszłym tygodniu w Nowosybirsku będzie cieplej niż w Krakowie – tak wynika z prognoz na najbliższe dni. Temperatura w położonym w zachodniej Syberii mieście może nieznacznie przekraczać 20 stopni. To i tak niewiele w porównaniu z ostatnimi dniami, kiedy słupki termometrów dobijały nawet do 35 kresek. Taką temperaturę odnotowano w regionie w zeszłym tygodniu.O sytuacji donoszą lokalne portale, publikujące zdjęcia opalających się mieszkańców Syberii. Wysokim temperaturom towarzyszą też nawałnice, które przeszły między innymi przez Tomsk, Jekaterynburg i Nowosybirsk. Upał wylewa się jednak daleko poza miasta. Za linią koła podbiegunowego synoptycy rejestrowali przez ostatnie dni nawet 26 stopni.

Nie uszło to uwadze amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Na mapie przedstawiającej anomalie temperatury Syberia oznaczona jest ciemną czerwienią. Badacze z USA wyliczyli, że pomiędzy styczniem a kwietniem odchylenie od normalnej dla Syberii średniej temperatury wyniosło więcej niż pięć stopni.

 class=


„Urodziłem się na Syberii i mieszkam tutaj od 60 lat, nie pamiętam takiej wiosny” – pisał w anglojęzycznym portalu „Siberian Times” dziennikarz Siergiej Zubczuk. – „Nie było wiosny, nie było łagodnego wzrostu temperatury. Ktoś kliknął włącznik ciepła pod koniec kwietnia i zaczęło się lato.”

Przez wyjątkowo ciepłą i suchą pogodę na przełomie kwietnia i maja płonęły syberyjskie łąki i lasów. Ogień strawił wtedy 2 miliony hektarów terenu. Sytuację częściowo opanowano, ale sezon na nie trwa nadal. Pod koniec zeszłego tygodnia władze podały informację o przynajmniej kilkudziesięciu pożarach syberyjskiej roślinności.

Źródło zdjęcia: Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.