Upał jak na Syberii. Ponad 30°C na dalekiej Północy

3089
0
Podziel się:
syberia upał

To kolejny miesiąc anomalii w regionie, który niedawno doświadczył niszczycielskich pożarów. Teraz wiele syberyjskich miast nawiedza fala upałów, które dotarły nawet za koło podbiegunowe.

W przyszłym tygodniu w Nowosybirsku będzie cieplej niż w Krakowie – tak wynika z prognoz na najbliższe dni. Temperatura w położonym w zachodniej Syberii mieście może nieznacznie przekraczać 20 stopni. To i tak niewiele w porównaniu z ostatnimi dniami, kiedy słupki termometrów dobijały nawet do 35 kresek. Taką temperaturę odnotowano w regionie w zeszłym tygodniu.O sytuacji donoszą lokalne portale, publikujące zdjęcia opalających się mieszkańców Syberii. Wysokim temperaturom towarzyszą też nawałnice, które przeszły między innymi przez Tomsk, Jekaterynburg i Nowosybirsk. Upał wylewa się jednak daleko poza miasta. Za linią koła podbiegunowego synoptycy rejestrowali przez ostatnie dni nawet 26 stopni.

Nie uszło to uwadze amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery. Na mapie przedstawiającej anomalie temperatury Syberia oznaczona jest ciemną czerwienią. Badacze z USA wyliczyli, że pomiędzy styczniem a kwietniem odchylenie od normalnej dla Syberii średniej temperatury wyniosło więcej niż pięć stopni.


„Urodziłem się na Syberii i mieszkam tutaj od 60 lat, nie pamiętam takiej wiosny” – pisał w anglojęzycznym portalu „Siberian Times” dziennikarz Siergiej Zubczuk. – „Nie było wiosny, nie było łagodnego wzrostu temperatury. Ktoś kliknął włącznik ciepła pod koniec kwietnia i zaczęło się lato.”

Przez wyjątkowo ciepłą i suchą pogodę na przełomie kwietnia i maja płonęły syberyjskie łąki i lasów. Ogień strawił wtedy 2 miliony hektarów terenu. Sytuację częściowo opanowano, ale sezon na nie trwa nadal. Pod koniec zeszłego tygodnia władze podały informację o przynajmniej kilkudziesięciu pożarach syberyjskiej roślinności.

Źródło zdjęcia: Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery

Podziel się: