Udostępnij

NSA zakwestionowało pobór opłaty miejscowej w Szczyrku. Przez smog

12.12.2021

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację turyście, który zakwestionował pobór opłaty miejscowej w Szczyrku. Skłoniła go ku temu jakość powietrza, którą napotkał podczas pobytu w mieście, słynącym jako popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. To nie pierwszy przypadek, gdy sensowność lokalnej opłaty jest podważana ze względu na smog.

O wyroku, który zapadł w miniony czwartek, poinformował Patryk Białas, aktywista i radny Katowic. To on zakwestionował fakt, że opłata miejscowa nie pobierana przez Szczyrk.

„Dzisiejszy wyrok choć mnie cieszy, to jest to radość przez łzy. Cieszy, bo Naczelny Sąd Administracyjny przyznał mi rację, że Szczyrk łamie prawo pobierając od turystów opłaty. Nie cieszy, bo potwierdza, że jakość powietrza w polskich kurortach jest fatalna. A wiele z nich tylko pozoruje działania antysmogowe” – komentuje Białas.

„Dzisiejszy wyrok potwierdził, że nawet rodzinny spacer po górskich dolinach może być potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia. Moim zdaniem, turyści mają prawo do spędzania czasu wolnego w czystym środowisku, umożliwiającym oddychanie powietrzem spełniającym standardy jakości określone w przepisach obowiązującego prawa” – podkreśla aktywista.

Czytaj także: Najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce. Jeden lider w trzech kategoriach

Opłata miejscowa, Szczyrk i smog

O co chodzi? Opłata miejscowa, zwana popularnie klimatyczną, pobierana jest od „osób przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, turystycznych lub szkoleniowych w miejscowościach o szczególnych walorach uzdrowiskowych, klimatycznych i krajobrazowych”. Stanowi tym samym dodatkowe źródło wpływów do budżetu samorządowego w ośrodkach, w których tętni życiem ruch turystyczny. W przypadku wielu miejscowości pojawiają się jednak głosy, że pobór opłaty nie jest uzasadniony, jeśli wokół panuje zła jakość powietrza.

W styczniu zeszłego roku, po skardze jednego z odwiedzających miasto, z pobierania opłat wycofał się Sandomierz. Kilka miesięcy później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przyznał rację turyście, który zakwestionował pobieranie opłaty w przypadku Torunia. Wówczas również chodziło o jakość powietrza.

Na podobnej zasadzie podważana jest także sensowność statusu uzdrowiskowego w przypadku niektórych miejscowości w Polsce.

Czytaj także: „Bulwersujące i nieprofesjonalne”. Smogowy rekordzista przenosi stację pomiarową na obrzeża miasta

Co na to w Szczyrku? Lokalny portal Bielsko-Biała Nasze Miasto zapytał o to burmistrza. Antoni Byrdy podkreśla, że miasto nie otrzymało jeszcze wyroku, sentencji, ani uzasadnienia. Gdy dostanie odpowiednie dokumenty, samorząd odniesie się do sprawy i poinformuje, jakie poczyni kroki.

„Pobieranie opłaty nieetyczne”

„Uważam, że pobieranie opłat, gdy powietrze nie spełnia standardów jakości, jest nieetyczne, a ludzie przyjeżdżający na ferie, czy wczasy są 'okradani'” – komentuje Patryk Białas, który zdecydował się zakwestionować opłatę w przypadku Szczyrku.

„Mam nadzieję, że ten symboliczny wyrok zmobilizuje nie tylko Szczyrk, ale również inne miasta województwa śląskiego do przyspieszenia działań antysmogowych. Czas najwyższy, aby obok likwidacji kopciuchów, władze lokalne zaczęły wprowadzać lokalne zakazy palenia węglem” – podkreśla Białas.

_

Zdjęcie: ArtMediaFactory / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.