Udostępnij

Szef Greenpeace’u prezesem PGE? Paweł Szypulski chce pokierować węglowym gigantem

13.02.2020

Lider polskiego oddziału Greenpeace’u zapowiedział, że będzie ubiegał się o stanowisko szefa Polskiej Grupy Energetycznej. Państwowa spółka zarządza między innymi największym emitentem dwutlenku węgla w Europie – elektrownią w Bełchatowie. Według Szypulskiego firma potrzebuje ekologicznego zwrotu.

Polska Grupa Energetyczna szukając kadry kierowniczej jest zobowiązana do rozpisania konkursu. W tym może wystartować dosłownie każdy. Wymagania dla nowego prezesa nie są zbyt wygórowane: chodzi o wyższe wykształcenie czy udokumentowaną historię zatrudnienia na umowę o pracę. Co ciekawe, znajomość języka angielskiego nie jest konieczna. Według władz spółki będzie jedynie „atutem”. Szypulski upiera się też, że spełnia warunek wcześniejszego zatrudnienia w branży energetycznej. Argumentuje, że w ciągu swojej kariery wielokrotnie zajmował się projektami dotyczącymi tej gałęzi gospodarki.

Jak miałby wyglądać „zielony zwrot” w stategii PGE pod kierownictwem Szypulskiego? Ma chodzić między innymi o rezygnację z wydobycia węgla w odkrywce Złoczew i odejście spółki od węgla do 2030 roku.

Czytaj więcej: Czesi skarżą się w Unii na polską odkrywkę. Niechciana kopalnia może pozbawić ich wody

– PGE potrzebuje nowego otwarcia i zarządu pochodzącego z innego środowiska, z innym sposobem myślenia. Szefa, który będzie rozumiał uwarunkowania rynkowe i regulacyjne, w których obecnie muszą funkcjonować spółki energetyczne – mówił na konferencji prasowej Szypulski.

Dyrektor wykonawczy Greenpeace Polska promuje swoją kandydaturę hasłem „Nie ma PGE na martwej planecie”. Przekonuje, że polski gigant energetyczny działa tak, jakby kryzysu klimatycznego nie było.

– Nie da się dłużej prowadzić biznesu, jakby kryzys klimatyczny nie istniał. Nauka jednoznacznie wskazuje, że mamy zaledwie 10 lat na radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas katastrofa klimatyczna. – mówił aktywista.

Kandydat na prezesa spółki zaznacza, że ta znajduje się w zapaści. Na poparcie podaje dane: przez pięć ostatnich lat PGE straciła ok 65 % swojej wartości. Według Szypulskiego może być tylko gorzej, bo inwestycje w węgiel hamują, a to na tym surowcu bazuje Grupa.

„Spółka znajduje się pod silną presją, głównie ze strony regulacji klimatycznych Unii Europejskiej oraz rynkową – dynamicznie taniejących technologii OZE. Obecna strategia Spółki nie odpowiada na te wyzwania.” – czytamy w liście motywacyjnym Szypulskiego wysłanym do PGE.

Nowi członkowie zarządu firmy mają być wyłonieni w ciągu kilku miesięcy.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Greenpeace Polska

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.