Udostępnij

Pozew w sprawie Elektrowni Bełchatów. Instalacja „zagrożeniem dla środowiska jako dobra wspólnego”

26.09.2019

Grupa prawników złożyła pozew w sprawie Elektrowni Bełchatów. Zrzeszająca ich organizacja ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi zarzuca Polskiej Grupie Energetycznej (czyli właścicielowi Bełchatowa) powodowanie zagrożenia dla środowiska jako dobra wspólnego. W pozwie wzywa do zaprzestania spalania węgla w elektrowni do 2035 roku lu zainstalowania tam urządzeń redukujących emisję dwutlenku węgla do zera.


Jak przypominają członkowie ClientEarth, bełchatowska elektrownia przez cały czas swojego działania wyemitowała około miliarda ton dwutlenku węgla. Czyni to ją największym pojedynczym emitentem gazów cieplarnianych w Europie. Bełchatów jest też największą tego typu instalacją na węgiel brunatny na świecie.

– Najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, tacy jak Elektrownia Bełchatów, muszą wziąć na siebie współodpowiedzialność za kryzys klimatyczny. Bez szybkiego odejścia od węgla nie uda się zatrzymać kryzysu klimatycznego, który 81 procent Polaków uważa za bezpośrednie zagrożenie.  – komentował dr Marcin Stoczkiewicz, prezes fundacji.

Organizacja zwróciła już uwagę na dramatyczny wpływ bełchatowskiej elektrowni na klimat poprzez petycję „I CO2 dalej?”. Prosili w niej PGE o „głęboką redukcję emisji CO2 do 2030 roku”, zgodnie z postanowieniami Porozumień Paryskich. Dokument podpisało ponad 10 tysięcy polskich internautów. Prawnicy razem z członkami inicjatywy „Rodzice dla klimatu” złożyli petycję na ręce właścicieli elektrowni, którzy mimo to nie podjęli żadnych działań w kierunku ograniczenia emisji. Przeciwnie – ilość dwutlenku węgla wytwarzanego przez elektrownię cały czas rośnie.  Według oficjalnych pomiarów w 2018 roku było to aż 38 milionów ton tego gazu cieplarnianego, czyli ponad 10 procent całkowitej emisji w Polsce. W stosunku do 2016 roku oznacza tej liczby o trzy tony dwutlenku. Polska Grupa Energetyczna nie przedstawiła też do tej pory żadnego planu odejścia od spalania węgla.

Jak przekonują przedstawiciele ClientEarth, im szybciej odejdziemy od spalania węgla w Bełchatowie, tym więcej korzyści z tego wyniknie. Wynika to z raportu zleconego przez fundację firmie doradczej Enevis. Według ekspertów wyłączenie instalacji nie musiałoby wpłynąć znacząco na ciągłość dostaw energii.  „W scenariuszu odejścia od węgla da się utrzymać bezpieczeństwo dostaw, wykorzystując gaz ziemny (i być może również magazynowanie energii) jako dodatkowe zabezpieczenie. Możliwe jest włączenie OZE w system energetyczny na dużą skalę bez istotnego zmniejszenia bezpieczeństwa dostaw. System należałoby zaprojektować w sposób zapewniający wysoki poziom elastyczności.” – czytamy w raporcie. Według jego autorów rezygnacja z węgla i szybkie zastąpienie go odnawialnymi źródłami może zaoszczędzić Polsce 4 miliardów euro. Suma ta wynika między innymi z rosnących kosztów emisji CO2. Analitycy zakładają przy tym, że zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energetycznym i tak musi nastąpić.

Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Również tam będą odbywać się rozprawy w jego sprawie.

Źródło obrazu: Shutterstock/fotornice

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.