Szkocki rząd potwierdził, że wprowadzi na terenie całego kraju system depozytowy, obejmujący puszki i butelki. Od każdej z nich ma być pobierana kaucja w wysokości 20 pensów. Tym samym Szkocja podąża ścieżką takich państw jak Szwecja, Niemczy czy Norwegia.
W środę szkocki rząd poinformował opinię publiczną o szczegółach dotyczących przygotowywanego systemu depozytowego (DRS – deposit return scheme). Ujawniono, że rozwiązanie obejmie puszki (aluminiowe i stalowe) oraz butelki (plastikowe i szklane). Wysokość kaucji ustalono na 20 pensów, czyli około złotówki.
Władze Szkocji zapowiedziały, że uczestniczyć w systemie będą musieli wszyscy sprzedawcy produktów w butelkach i puszkach – zarówno, jeśli chodzi o pobieranie kaucji w momencie sprzedaży, jak i przyjmowanie butelek i puszek do zwrotu. Rozwiązanie, określane jako rewolucyjne, ma zdaniem rządu służyć ochronie środowiska oraz klimatu.
Decyzję o wprowadzeniu systemu depozytowego, a także wysokości kaucji, podjęto w oparciu o zeszłoroczne konsultacje społeczne. W prowadzonej przez rząd ankiecie wzięły udział ponad 3000 osób.
W obronie oceanów i klimatu
„Występuje globalny kryzys klimatyczny, a ludzie w całej Szkocji słusznie domagają się większej ambicji, aby temu zaradzić i chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Dlatego cieszę się, że mam zamiar wdrożyć system obejmujący PET, najbardziej powszechną formę opakowań z tworzyw sztucznych, puszki aluminiowe i stalowe oraz szkło” – powiedziała sekretarz ds. ochrony środowiska w szkockim rządzie, Roseanna Cunningham, cytowana przez portal „Business Green”.
„Co najważniejsze, szkocki program będzie dalekosiężny i będzie obejmował szklane butelki, co wspiera społeczeństwo i drastycznie zwiększy wskaźniki zbiórki odpadów” – powiedział Willie Mackenzie, oceanolog związany z Greenpeace, w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. Jego optymizm potwierdzają statystyki z państw, w których od lat działa system depozytowy – m.in. z Norwegii, w której 97 proc. butelek plastikowych trafia do recyklingu.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, po przyjęciu opracowywanych przepisów, firmy będą miały 12 miesięcy na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. W związku z tym szacuje się, że system kaucyjny zacznie funkcjonować najwcześniej na początku 2021 roku.
Źródła: Business Green, The Guardian, consult.gov.scot
Zdjęcie: Shutterstock/Teerasak Ladnongkhun