Udostępnij

Szkocja potwierdza wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki plastikowe, szklane oraz puszki

09.05.2019

Szkocki rząd potwierdził, że wprowadzi na terenie całego kraju system depozytowy, obejmujący puszki i butelki. Od każdej z nich ma być pobierana kaucja w wysokości 20 pensów. Tym samym Szkocja podąża ścieżką takich państw jak Szwecja, Niemczy czy Norwegia.

W środę szkocki rząd poinformował opinię publiczną o szczegółach dotyczących przygotowywanego systemu depozytowego (DRS – deposit return scheme). Ujawniono, że rozwiązanie obejmie puszki (aluminiowe i stalowe) oraz butelki (plastikowe i szklane). Wysokość kaucji ustalono na 20 pensów, czyli około złotówki.

Władze Szkocji zapowiedziały, że uczestniczyć w systemie będą musieli wszyscy sprzedawcy produktów w butelkach i puszkach – zarówno, jeśli chodzi o pobieranie kaucji w momencie sprzedaży, jak i przyjmowanie butelek i puszek do zwrotu. Rozwiązanie, określane jako rewolucyjne, ma zdaniem rządu służyć ochronie środowiska oraz klimatu.

Decyzję o wprowadzeniu systemu depozytowego, a także wysokości kaucji, podjęto w oparciu o zeszłoroczne konsultacje społeczne. W prowadzonej przez rząd ankiecie wzięły udział ponad 3000 osób.

W obronie oceanów i klimatu

„Występuje globalny kryzys klimatyczny, a ludzie w całej Szkocji słusznie domagają się większej ambicji, aby temu zaradzić i chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Dlatego cieszę się, że mam zamiar wdrożyć system obejmujący PET, najbardziej powszechną formę opakowań z tworzyw sztucznych, puszki aluminiowe i stalowe oraz szkło” – powiedziała sekretarz ds. ochrony środowiska w szkockim rządzie, Roseanna Cunningham, cytowana przez portal „Business Green”.

„Co najważniejsze, szkocki program będzie dalekosiężny i będzie obejmował szklane butelki, co wspiera społeczeństwo i drastycznie zwiększy wskaźniki zbiórki odpadów” – powiedział Willie Mackenzie, oceanolog związany z Greenpeace, w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. Jego optymizm potwierdzają statystyki z państw, w których od lat działa system depozytowy – m.in. z Norwegii, w której 97 proc. butelek plastikowych trafia do recyklingu.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, po przyjęciu opracowywanych przepisów, firmy będą miały 12 miesięcy na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. W związku z tym szacuje się, że system kaucyjny zacznie funkcjonować najwcześniej na początku 2021 roku.

 

Źródła: Business Green, The Guardian, consult.gov.scot

Zdjęcie: Shutterstock/Teerasak Ladnongkhun

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.