Trzy dni wydarzeń, pół tysiąca uczestników i czterdziestu prelegentów. Tak zapowiada się kolejna edycja Szkolnej Konferencji Klimatycznej, która odbędzie się od czwartku 17 marca do soboty 19 marca. Zapisy wciąż są otwarte, zarówno dla uczestnictwa stacjonarnego, jak i online. Portal SmogLab objął patronat medialny nad wydarzeniem.
Szkolna Konferencja Klimatyczna to wydarzenie organizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W pierwszej edycji wzięło udział 300 osób. Druga zgromadziła aż 11 tysięcy uczestników. Trzecia edycja rozpocznie się w czwartek 17 marca i potrwa do soboty.
Dla uczestników przygotowano obszerny program, który porusza większość bieżących spraw związanych ze zmianami klimatu. W konferencji można uczestniczyć zarówno stacjonarnie (Uniwersytet Wrocławski) oraz online. Zapisać można się w tym miejscu.
Wśród prelegentów znajdziemy m.in. profesora Szymona Malinowskiego, znanego popularyzatora wiedzy o zmianach klimatu, który współtworzył głośną produkcję filmową pt. „Można panikować”. Oprócz prof. Malinowskiego organizatorzy zaprosili kilkudziesięciu naukowców, działaczy i aktywistów.
Czytaj także: „Można panikować”. Katastrofa klimatyczna oczami polskiego naukowca
Co w programie?
Szkolna Konferencja Klimatyczna to przede wszystkim edukacja o klimacie i jego antropogenicznej zmianie. Jest skierowana w szczególności do osób uczących się w szkołach średnich. Prelegentami i prelegentkami są znani na arenie krajowej eksperci jak i lokalne specjalistki i specjaliści.
– Opowiadamy na potrzebę rzetelnej i kompleksowej edukacji klimatycznej, której nadal brakuje w polskich szkołach. Jednocześnie zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do aktywnego zaangażowania swoich podopiecznych, jak i tworzymy to wydarzenie jako młodzież, dla naszych rówieśników i rówieśniczek – przekonują organizatorzy wydarzenia.
Pierwszego dnia odbędzie się ogólne wprowadzenie do tematów klimatycznych oraz panel poświęcony energetyce. Oprócz tego uczestnicy mogą wybrać sesje dotyczące transportu i urbanistyki, bioróżnorodności miejskiej lub dyskusję o aktywizmie. Te panele odbywają się równolegle, więc trzeba dokonać najbardziej interesującego nas wyboru. Druga tura sesji dotyka tematyki torfowisk w kontekście zmian klimatu, wpływu polityki na klimat oraz działalności ruchów: Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Extinction Rebellion Youth.
Szkolna Konferencja Klimatyczna dzień 2 i 3
Na piątek i sobotę organizatorzy planują równie intensywny harmonogram.
Tuż przed 9 rano w piątek ruszą trzy równoległe sesje. Pierwsza z nich dotyczy sprawiedliwej transformacji, druga wpływu diety na klimat, a trzecia miejskiego ogrzewania i efektywności energetycznej. Drugi blok zaplanowany na ten dzień to temat zielonej gospodarki i permakultury. Ostatnie sesje to kwestie uchodźstwa klimatycznego, solastalagii (emocjonalny lub egzystencjalny niepokój spowodowany zmianą środowiska) oraz drzew.
Ostatniego dnia konferencji uczestnicy zagłębią kwestie mechanizmów fizycznych zmian klimatu, ideę stojącą za mechanizmem panelu obywatelskiego oraz temat wycinki lasów. Druga sesja przewiduje wykład o bioróżnorodności, inicjatywach lokalnych oraz komunikacji w zmianach systemowych. Ostatnie sesje, również prowadzone równolegle potrwają od 13:45 do 15:00. „Jak mówić o klimacie”, „energetyka jądrowa” oraz „obalanie mitów klimatycznych” to tematyka zamykających konferencję prelekcji.
Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Christie Cooper