Udostępnij

Szkolna Konferencja Klimatyczna. Ostatnia chwila na zapisy

15.03.2022

Trzy dni wydarzeń, pół tysiąca uczestników i czterdziestu prelegentów. Tak zapowiada się kolejna edycja Szkolnej Konferencji Klimatycznej, która odbędzie się od czwartku 17 marca do soboty 19 marca. Zapisy wciąż są otwarte, zarówno dla uczestnictwa stacjonarnego, jak i online. Portal SmogLab objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Szkolna Konferencja Klimatyczna to wydarzenie organizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W pierwszej edycji wzięło udział 300 osób. Druga zgromadziła aż 11 tysięcy uczestników. Trzecia edycja rozpocznie się w czwartek 17 marca i potrwa do soboty.

Dla uczestników przygotowano obszerny program, który porusza większość bieżących spraw związanych ze zmianami klimatu. W konferencji można uczestniczyć zarówno stacjonarnie (Uniwersytet Wrocławski) oraz online. Zapisać można się w tym miejscu.

Wśród prelegentów znajdziemy m.in. profesora Szymona Malinowskiego, znanego popularyzatora wiedzy o zmianach klimatu, który współtworzył głośną produkcję filmową pt. „Można panikować”. Oprócz prof. Malinowskiego organizatorzy zaprosili kilkudziesięciu naukowców, działaczy i aktywistów.

Czytaj także: „Można panikować”. Katastrofa klimatyczna oczami polskiego naukowca

Co w programie?

Szkolna Konferencja Klimatyczna to przede wszystkim edukacja o klimacie i jego antropogenicznej zmianie. Jest skierowana w szczególności do osób uczących się w szkołach średnich. Prelegentami i prelegentkami są znani na arenie krajowej eksperci jak i lokalne specjalistki i specjaliści.

– Opowiadamy na potrzebę rzetelnej i kompleksowej edukacji klimatycznej, której nadal brakuje w polskich szkołach. Jednocześnie zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do aktywnego zaangażowania swoich podopiecznych, jak i tworzymy to wydarzenie jako młodzież, dla naszych rówieśników i rówieśniczek – przekonują organizatorzy wydarzenia.

Pierwszego dnia odbędzie się ogólne wprowadzenie do tematów klimatycznych oraz panel poświęcony energetyce. Oprócz tego uczestnicy mogą wybrać sesje dotyczące transportu i urbanistyki, bioróżnorodności miejskiej lub dyskusję o aktywizmie. Te panele odbywają się równolegle, więc trzeba dokonać najbardziej interesującego nas wyboru. Druga tura sesji dotyka tematyki torfowisk w kontekście zmian klimatu, wpływu polityki na klimat oraz działalności ruchów: Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Extinction Rebellion Youth.

Szkolna Konferencja Klimatyczna dzień 2 i 3

Na piątek i sobotę organizatorzy planują równie intensywny harmonogram.

Tuż przed 9 rano w piątek ruszą trzy równoległe sesje. Pierwsza z nich dotyczy sprawiedliwej transformacji, druga wpływu diety na klimat, a trzecia miejskiego ogrzewania i efektywności energetycznej. Drugi blok zaplanowany na ten dzień to temat zielonej gospodarki i permakultury. Ostatnie sesje to kwestie uchodźstwa klimatycznego, solastalagii (emocjonalny lub egzystencjalny niepokój spowodowany zmianą środowiska) oraz drzew.

Ostatniego dnia konferencji uczestnicy zagłębią kwestie mechanizmów fizycznych zmian klimatu, ideę stojącą za mechanizmem panelu obywatelskiego oraz temat wycinki lasów. Druga sesja przewiduje wykład o bioróżnorodności, inicjatywach lokalnych oraz komunikacji w zmianach systemowych. Ostatnie sesje, również prowadzone równolegle potrwają od 13:45 do 15:00. „Jak mówić o klimacie”, „energetyka jądrowa” oraz „obalanie mitów klimatycznych” to tematyka zamykających konferencję prelekcji.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Christie Cooper

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.