Udostępnij

Szkoły w Korei Południowej będą miały sale do wirtualnej gry w piłkę, żeby uczniowie nie wdychali smogu na boiskach

13.04.2018

Kiedy stężenia pyłów są wysokie, nie powinniśmy uprawiać sportu na zewnątrz – powtarzają to wszyscy specjaliści. Problem pojawia się wtedy, kiedy smog utrzymuje się przez większą część roku. Dorośli są zdani na siłownie, a dzieci na zajęcia sportowe w salach gimnastycznych. W Seulu wymyślono, jak sobie z tym poradzić i pozwolić uczniom grać w piłkę nożną bez wychodzenia na boisko.

Sytuacja smogowa w Korei Południowej jest dramatyczna. Stężenia pyłów dochodzą nawet do 370 mikrogramów na metr sześcienny, miasta wydają ostrzeżenia dla mieszkańców, w Seulu widoczność jest bardzo ograniczona. Powietrze jest tak zanieczyszczone, że w zeszłym tygodniu w stolicy odwołano trzy mecze baseballowe (to pierwszy raz, kiedy zawody sportowe zostały odwołane przez smog). Powody? Ogromny ruch samochodowy, przemysł na dużą skalę i problem, który pojawia się co roku – wiatr, nawiewający do Korei Południowej piasek i kurz, czasami nawet radioaktywny, z Chin (sprawa stała się przyczyną pozwu przeciwko Chinom, o czym pisaliśmy TUTAJ).
Przy takich stężeniach zdrowie mieszkańców jest w niebezpieczeństwie. Żeby chronić dzieci przed wpływem smogu, zakazano prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego na zewnątrz.
Rozwiązanie tej sytuacji znalazła szkoła podstawowa Banghak w Seulu – stworzyła specjalne wirtualne sale do gry w piłkę zastępujące prawdziwe boisko. Dzieci mogą tutaj uprawiać także inne sporty, które zazwyczaj wiążą się z wyjściem na zewnątrz. To dzięki wielkiemu ekranowi oraz technologii VR (virtual reality), która pozwala symulować grę.
-Wolę wychodzić na zewnątrz, ale to też jest fajne, bo możemy grać z przyjaciółmi – powiedział jeden z uczniów, Choi Eun-joon, w rozmowie z „The Korea Herald”. – Tutaj ćwiczę wszystkie rodzaje umiejętności piłkarskich, takie jak kopanie, rzucanie i podawanie.
Kim Dong-ha, dyrektor szkoły, komentował dla południowokoreańskiej gazety: „Dzieci w dzisiejszych czasach szybko rosną, dzięki dobremu odżywianiu, ale ich aktywność fizyczna jest zbyt mała. Musimy umożliwiać im ćwiczenie w pomieszczeniach, gdy jakość powietrza jest zła. Aktywność jest ważna nie tylko dla ich sprawności fizycznej, ale jest również pomaga dzieciom rozwijać się społecznie i emocjonalnie.”
Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że przeznaczy 6 milionów dolarów na wyposażenie szkół w całym kraju w takie sprzęty. Sale do wirtualnej gry w piłkę mają znaleźć się w 178 placówkach do końca tego roku. Jednocześnie rządzący zapowiedzieli, że w ciągu trzech lat wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola będą wyposażone w oczyszczacze powietrza.
Władze Seulu, gdzie stężenia są bardzo wysokie, starają się działać także na innych frontach. Zakupiono ponad 2  miliony maseczek dla starszych osób, w niektóre dni do miasta nie można wjechać samochodami ze starymi silnikami diesla, a komunikacja publiczna jest darmowa w godzinach szczytu.
Na razie te działania nie dają satysfakcjonujących efektów. Wciąż największym problemem jest zanieczyszczenie nawiewane z Chin, a rozmowy z chińskimi władzami nie dają nadziei na polepszenie sytuacji w najbliższym czasie.
Zdjęcie: Wikipedia

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.