Udostępnij

Szkoły w Korei Południowej będą miały sale do wirtualnej gry w piłkę, żeby uczniowie nie wdychali smogu na boiskach

13.04.2018

Kiedy stężenia pyłów są wysokie, nie powinniśmy uprawiać sportu na zewnątrz – powtarzają to wszyscy specjaliści. Problem pojawia się wtedy, kiedy smog utrzymuje się przez większą część roku. Dorośli są zdani na siłownie, a dzieci na zajęcia sportowe w salach gimnastycznych. W Seulu wymyślono, jak sobie z tym poradzić i pozwolić uczniom grać w piłkę nożną bez wychodzenia na boisko.

Sytuacja smogowa w Korei Południowej jest dramatyczna. Stężenia pyłów dochodzą nawet do 370 mikrogramów na metr sześcienny, miasta wydają ostrzeżenia dla mieszkańców, w Seulu widoczność jest bardzo ograniczona. Powietrze jest tak zanieczyszczone, że w zeszłym tygodniu w stolicy odwołano trzy mecze baseballowe (to pierwszy raz, kiedy zawody sportowe zostały odwołane przez smog). Powody? Ogromny ruch samochodowy, przemysł na dużą skalę i problem, który pojawia się co roku – wiatr, nawiewający do Korei Południowej piasek i kurz, czasami nawet radioaktywny, z Chin (sprawa stała się przyczyną pozwu przeciwko Chinom, o czym pisaliśmy TUTAJ).
Przy takich stężeniach zdrowie mieszkańców jest w niebezpieczeństwie. Żeby chronić dzieci przed wpływem smogu, zakazano prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego na zewnątrz.
Rozwiązanie tej sytuacji znalazła szkoła podstawowa Banghak w Seulu – stworzyła specjalne wirtualne sale do gry w piłkę zastępujące prawdziwe boisko. Dzieci mogą tutaj uprawiać także inne sporty, które zazwyczaj wiążą się z wyjściem na zewnątrz. To dzięki wielkiemu ekranowi oraz technologii VR (virtual reality), która pozwala symulować grę.
-Wolę wychodzić na zewnątrz, ale to też jest fajne, bo możemy grać z przyjaciółmi – powiedział jeden z uczniów, Choi Eun-joon, w rozmowie z „The Korea Herald”. – Tutaj ćwiczę wszystkie rodzaje umiejętności piłkarskich, takie jak kopanie, rzucanie i podawanie.
Kim Dong-ha, dyrektor szkoły, komentował dla południowokoreańskiej gazety: „Dzieci w dzisiejszych czasach szybko rosną, dzięki dobremu odżywianiu, ale ich aktywność fizyczna jest zbyt mała. Musimy umożliwiać im ćwiczenie w pomieszczeniach, gdy jakość powietrza jest zła. Aktywność jest ważna nie tylko dla ich sprawności fizycznej, ale jest również pomaga dzieciom rozwijać się społecznie i emocjonalnie.”
Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że przeznaczy 6 milionów dolarów na wyposażenie szkół w całym kraju w takie sprzęty. Sale do wirtualnej gry w piłkę mają znaleźć się w 178 placówkach do końca tego roku. Jednocześnie rządzący zapowiedzieli, że w ciągu trzech lat wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola będą wyposażone w oczyszczacze powietrza.
Władze Seulu, gdzie stężenia są bardzo wysokie, starają się działać także na innych frontach. Zakupiono ponad 2  miliony maseczek dla starszych osób, w niektóre dni do miasta nie można wjechać samochodami ze starymi silnikami diesla, a komunikacja publiczna jest darmowa w godzinach szczytu.
Na razie te działania nie dają satysfakcjonujących efektów. Wciąż największym problemem jest zanieczyszczenie nawiewane z Chin, a rozmowy z chińskimi władzami nie dają nadziei na polepszenie sytuacji w najbliższym czasie.
Zdjęcie: Wikipedia

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.