Udostępnij

Sztuczna fotosynteza ma wytwarzać czyste paliwo ze światła, CO2 i wody

10.09.2020

Zespół naukowców z University of Cambridge opracował urządzenie, które jest w stanie produkować paliwo z dwutlenku węgla, światła i wody. Sztuczna fotosynteza, nad którą pracują badacze, ma odbywać się bez użycia energii elektrycznej, a więc nie przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych.

Urządzenie, które opracował zespół z Cambridge, jest ich zdaniem znaczącym krokiem w kierunku wydajnego przeprowadzania sztucznej fotosyntezy. Naśladując rośliny, produkuje ono kwas mrówkowy, który może być wykorzystywany bezpośrednio jako paliwo, lub też przetwarzany w wodór. Co ciekawe, urządzenie do wytworzenia kwasu potrzebuje jedynie wody, światła i dwutlenku węgla, nie zużywając energii elektrycznej.

Rezultaty prac naukowców z University od Cambridge opublikowano w czasopiśmie „Nature Energy„.

Wcześniejsze prace nad naśladowaniem fotosyntezy zakończyły się skonstruowaniem tzw. sztucznego liścia. Potrzebował on jednak energii elektrycznej z ogniw słonecznych, czego tym razem udało się uniknąć, bazując na umieszczonych w urządzeniu fotokatalizatorach. Metalem, na którym oparto to rozwiązanie, jest kobalt.

Czytaj także: EkoTechnologie. Atomizer do kranu, „kompostownik” dla restauracji i kiosk z energią słoneczną

„Mamy nadzieję, że ta technologia utoruje drogę do zrównoważonej i praktycznej produkcji paliwa z wykorzystaniem energii słonecznej” – powiedział w oświadczeniu Erwin Reisner, współautor projektu. Mimo entuzjazmu, naukowcy podkreślają, że projekt urządzenia wymaga jeszcze dopracowania, a największym wyzwaniem jest w tym przypadku jego wydajność. Trwają prace nad optymalizacją pomysłu, a także nad wykorzystaniem innych katalizatorów.

_

Z wynikami prac zespołu można zapoznać się tutaj.

Źródło: University of Cambridge

Zdjęcie: Shutterstock/Iakov Kalinin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.