Sztuczna inteligencja ma pomóc odciążyć serwery. Dziś sam streaming odpowiada za emisje CO2 jak cała Hiszpania

1486
0
Podziel się:
System, nad którym pracują naukowcy z MIT, uczy się, w jaki sposób najbardziej optymalnie gospodarować przestrzenią na serwerach.

System, nad którym pracują naukowcy z MIT, „uczy się”, w jaki sposób najbardziej optymalnie gospodarować przestrzenią na serwerach. Inżynierowie mają nadzieję, że rozwiązanie pomoże w przyszłości oszczędzać energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania sieci. Tym samym ograniczone mogłyby zostać emisje CO2.

„[Rozwiązanie] może automatycznie poprawić wydajność systemów. A każda niewielka poprawa wykorzystania [miejsca na serwerach], nawet o 1 procent, może pozwolić na zaoszczędzenie milionów dolarów i dużo energii w centrach danych” – powiedział Hongzi Mao, doktorant na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki MIT.

„Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w podejmowaniu decyzji dotyczących rozmieszenia danych na serwerach. (…) W istniejących systemach są to parametry zakodowane na stałe, które dla programu są zdefiniowane z góry” – dodaje współautor badań, prof. Mohammad Alizadeh. Podkreśla on, że zamiast tego ich system sam decyduje o parametrach w czasie rzeczywistym, dostosowując się do aktualnego obciążenia serwerów.

Na ten moment inteligentne rozwiązanie „uczy się” poprzez ćwiczenia prowadzone w symulacji rzeczywistego ruchu na serwerze. Wkrótce badacze planują jednak przeprowadzenie testów na „żywym organizmie”, a więc na danych będących odzwierciedleniem zachowań prawdziwych użytkowników sieci.

Kosztowny infotainment

Jak wynika z niedawnych wyliczeń think tanku The Shift Project, funkcjonowanie globalnej sieci internetowej odpowiada za 4 proc. emisji dwutlenku węgla na planecie. Tyle kosztuje przechowywanie danych na serwerach oraz przesył danych.

Zdaniem francuskiego think-tanku tylko streaming filmów wideo (m.in. w ramach popularnych platform, takich jak Youtube i Netflix, a także serwisów pornograficznych) odpowiada za emisje CO2 rzędu 300 mln ton rocznie. Mniej więcej tyle dwutlenku węgla emitują w ciągu roku Hiszpanie.

Rozwiązanie naukowców z MIT – jak i inne podobne projekty – mogą więc okazać się niezbędne już w nieodległej przyszłości. Szczególnie, że – jak wskazuje The Shift Project – zapotrzebowanie sieci internetowej na energię elektryczną będzie nadal wzrastać.

 

Źródła: MIT News, The Shift Project

Zdjęcie: Shutterstock/TierneyMJ

Podziel się: