Udostępnij

Szwecja: zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2030 roku

30.01.2019

Szwecja chce skuteczniej walczyć z globalnym ociepleniem. Planem zakazu sprzedaży konwencjonalnie napędzanych samochodów dołącza do Norwegii i Danii. Chodzi o pojazdy napędzane paliwami kopalnymi – a więc również i gazem.

To ambitny plan nowego premiera skandynawskiego kraju, Stefana Lofvena. Podkreślił on, że odchodzenie od samochodów napędzanych w konwencjonalny sposób będzie szło w parze z powstaniem sieci ładowarek do aut elektrycznych. Samochody spalinowe mają być w Szwecji przeszłością do 2050 roku.

Szwecja jest trzecim skandynawskim krajem, który zrezygnuje z nich, by walczyć z ocieplaniem się klimatu. W takim samym tempie chce się ich pozbywać Dania. Pięć lat wcześniej spalinówki znikną z salonów w Norwegii. Wielka Brytania i Francja zakładają, że podobny plan zrealizują do 2040. W te ślady planują pójść również rządzący w Kostaryce i Korei Południowej. Już teraz prawie połowa sprzedawanych w Norwegi samochodów to pojazdy napędzanych bateriami. W Danii i Szwecji to kolejno osiem i dwa procent wszystkich nowych właścicieli samochodów. Średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosi natomiast 2,5 procenta. Na całym świecie w 2018 roku sprzedano z kolei ponad dwa miliony „elektryków”.

Działacze ekologiczni naciskają teraz na inne rozwinięte kraje. Greenpeace zwraca uwagę na powolne działanie Niemiec, które nie planują na razie porzucenia samochodów spalinowych. „Bez ustalenia sztywnej daty odejścia od diesla i benzyny nie będziemy w stanie wypełnić naszych zobowiązań wynikających z porozumień paryskich” – mówił portalowi Electrive Marion Tiemann, niemiecki ekspert do spraw transportu z Greenpeace.

Źródło zdjęcia: Shutterstock

 

Prof. Marek Brzeżański: Wycinanie DPF to coś, czym już dawno powinna zająć się prokuratura

Wpis edytowany. W pierwotnej wersji znajdowała się informacja, że połowa Norwegów przesiadła się do samochodów napędzanych bateriami. Chodziło o udział takich samochodów w sprzedaży.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.