Udostępnij

Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

12.07.2019

W 70-tysięcznym szwedzkim miasteczku, które nazywa się Eskilstuna, wymyślono i zrealizowano coś niezwykle ciekawego. Otworzono tam galerię handlową, taki rasowy polski „mall”, w której sprzedaje się jedynie rzeczy z odzysku – z drugiej ręki i naprawione. Są ubrania, meble, wazony, lampy i inne ozdoby, rowery, książki, sprzęt AGD i RTV, itp…, itd…

Sama idea, choć w dzisiejszym świecie rewolucyjna, jest bardzo prosta. W galerii działa specjalny magazyn, gdzie można podwieźć rzeczy niepotrzebne i zepsute. Tam przygotowani do tego pracownicy sprawdzają, co da się ponownie użyć i naprawić, i wybrane przedmioty przekazują do prowadzących sklepy. Ci je naprawiają, kiedy istnieje taka potrzeba lub po prostu wystawiają.

A mieszkańcy Eskilstuny mogą je kupić, co robią bardzo chętnie i założona w 2015 roku galeria nie tylko utrzymuje się na rynku czwarty rok, ale też całkiem szybko się rozwija. ReTuna przyjęła się bowiem bardzo dobrze. Zatrudnia kilkadziesiąt osób. Jej obroty wzrosły z 2,5 mln koron w 2015 roku do 10,2 miliona w 2017 i 11,7 miliona w 2018 roku. Obecnie galeria się rozbudowuje, a idea zaczyna zarażać też ludzi z innych szwedzkich miast i trafia poza granice kraju. Sklepy, które nieco przypominają to, co dzieje się w Eskilstuna da się już znaleźć w Stanach, ale też w Finlandii.

Szwedzi zwracają uwagę, że atutem jest nie tylko ograniczanie negatywnego wpływu miasta na środowisko i to, że powstają miejsca pracy, ale też zapewnienie dostępu do różnych towarów osobom, które mają mniej zasobne portfele. Kupić tam można bowiem nie tylko ciuchy i na przykład rowery, ale też naprawiony przez fachowców sprzęt RTV i AGD, który w innym wypadku trafiłby na wysypisko.

Problemem ma być tylko to, że produkowane obecnie przedmioty są bardzo często zbyt marnej jakości, by dało się je naprawiać. Dlatego sporo rzeczy, które trafiają do magazynu ReTuna i tak koniec końców musi wylądować w śmieciach. To już jednak nie jest problem z ideą Szwedów, ale ze współczesnym światem, który karmi się nieustannym wzrostem pozbawionej sensu konsumpcji.

Ważną ciekawostką jest to, że galeria należy do jednej z miejskich spółek.

Jest więc realizacją i własnością komunalną. Tym łatwiejszą do zaimportowania.

Rozwiązania z Eskilstuny promowało niedawno krótkie wideo przygotowane przez Światowe Forum Ekonomiczne, na które warto rzucić okiem.

Warto jeszcze wspomnieć, że miasteczko Eskilstuna jest bardzo przywiązane do swojej zielonej marki i ma na przykład także siedem kategorii śmieci zbieranych do recyklingu, co pozwala odzyskiwać więcej surowców. Zakłada też, że do 2020 roku będzie mieć neutralny ślad węglowy.

Fot. Materiały Prasowe ReTuna

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.