Udostępnij

Tajemnicza organizacja dzieli Polaków przed eurowyborami. W tle skrajna prawica

07.06.2024

Przedstawiciele działającego od zeszłego miesiąca ruchu rolników Orka, z początkiem maja weszli do gmachu polskiego parlamentu, aby zaprotestować przeciwko unijnym planom klimatycznym i importowi ukraińskiej żywności. Dziennikarze portalu DeSmog ujawniają, że nowopowstała, skrajnie prawicowa grupa polskich rolników zyskała na znaczeniu po tym, jak przed wyborami do Parlamentu Europejskiego poparli ją prawicowi politycy.

Protestujący zawiesili 10-dniowy strajk głodowy po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Ten zaprosił ich na rozmowy i – jak donosi DeSmog – miał zaproponować jednemu członkowi stanowisko w swojej radzie ds. rolnictwa.

Strajk głodowy formą walki o „stołki”?

Protestujący zostali wpuszczeni do budynku parlamentu dzięki parlamentarzystom PiS-u oraz Konfederacji. Grupie protestacyjnej towarzyszyła Marta Czech. To kandydatka Konfederacji do Europarlamentu, wcześniej bez sukcesu próbująca swoich sił w wyborach 15 października, także z tego ugrupowania.

W kampanię Marty Czech włącza się skrajnie prawicowy poseł Grzegorz Braun. Jego partia – Konfederacja Korony Polskiej, nazywa okręgi dolnośląski i opolski, z których startuje kandydatka – „eurokołchozowymi”. Zarówno PiS, jak i Konfederacja nieustannie podżegają do oporu przed unijną polityką. Zazwyczaj narrację opierają na Zielonym Ładzie.

Polacy przyjęli Orkę ze sceptycyzmem, gdy okazało się, nie jest jeszcze zarejestrowana jako grupa rolnicza. Premier Donald Tusk dotychczas odmawiał spotkania z protestującymi, twierdząc, że ci nie są przedstawicielami rolników. Sama organizacja twierdzi, że jest apolityczna. Jednak DeSmog odkrył szereg powiązań skrajnie prawicowych z dwiema czołowymi postaciami tej grupy.

Mariusz Borowiak, rzecznik Orki, zamieścił na Facebooku zdjęcia Roberta Telusa – byłego ministra rolnictwa oraz dwóch innych parlamentarzystów: Anny Gembickiej i Jarosława Sachajko, którzy uśmiechali się w śpiworach podczas protestu rolników – pisze DeSmog.

Borowiak wyraził poparcie dla Konfederacji w mediach społecznościowych, sfotografowano go także z jednym z jej liderów. Mowa o Grzegorzu Braunie, który w grudniu zeszłego roku dokonał w Sejmie aktu zgaszenia menory gaśnicą proszkową, co wywołało międzynarodowy skandal. Braun kandyduje w eurowyborach z ramienia Konfederacji.

Co kieruje Orką i czego można się po niej spodziewać? W komentarzu dla DeSmog Borowiak powiedział, że jego stowarzyszenie „wykorzystało” prawodawców PiS-u i Konfederacji, aby uzyskać dostęp do parlamentu i wyrazić swoje skargi. PiS na platformie X komentuje strajk Orki następująco: „protestuje przeciwko polityce, która (…) doprowadzi po prostu do upadku polskiego rolnictwa”.

Działają pod przykrywką?

Inny nieoficjalny rzecznik ugrupowania, Radosław Salata, kandydował w 2019 r. z ramienia Konfederacji i był członkiem jej ultranacjonalistycznej frakcji – Ruchu Narodowego. W 2016 r. otrzymał nagrodę administracji PiS za zasługi dla rolnictwa.

Borowiak i Salata startowali także w ostatnich kwietniowych wyborach samorządowych, jako członkowie tego samego ugrupowania kandydatów niezależnych. Hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest powszechnie używane przez ultrakonserwatywne ugrupowania i najczęściej słyszane podczas marszu z okazji Święta Niepodległości. Borowiak powiedział, że „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest hasłem, z którym identyfikują się także rolnicy. 

SmogLab zapytał o sprawę Martę Kasztelan – współautorkę artykułu, który ujawnia powiązania.

– Z naszych rozmów z Mariuszem Borowiakem z Orki wynika, że stowarzyszenie chce zamrożenia Zielonego Ładu oraz konsultacji zapisów reform klimatycznych z rolnikami. Choć brzmi to dość ogólnikowo, na dzień dzisiejszy Orka chce znieść cały Zielony Ład. Grupa chce też zatrzymania importu zboża z Ukrainy.

Do rolniczego protestu przyłączyło się wielu prawicowych parlamentarzystów. Pod naciskiem protestujących w części Europy rolników, UE wycofała się z szeregu zapisów mających na celu ochronę środowiska. Dla rolników to za mało. Mówi się, że skrajna prawica, która wykorzystała narrację skierowaną przeciwko Zielonemu Ładowi, odniesie znaczne zyski w nadchodzących eurowyborach.

Orka chce wpłynąć na wyniki wyborów

DeSmog relacjonuje: Andrés Rodríguez-Pose, prof. geografii ekonomicznej z London School of Economics, powiedział, że protest Orki był przykładem wykorzystania przez skrajnie prawicowe i populistyczne zjawiska polegającego na obronie popularnej sprawy. O co chodzi w mechanizmie? „Wykorzystują te protesty, aby przedstawiać siebie jako obrońców interesów narodowych przeciwko przepisom narzuconym przez UE” – dodał.

Według majowych sondaży PiS ma niemal takie samo poparcie jak Koalicja Obywatelska. Tak wynika z sondażu przygotowanego przez pracownię Opinia24 dla Gazety Wyborczej. Największym poparciem (32,5 proc.) cieszy się KO. Prawo i Sprawiedliwość uzyskuje 30,1 proc. głosów.

Eksperci mówią, że zrzeszeni wokół Orki mogą pozyskać poparcie społeczności, które czują się zaniedbane przez politykę klimatyczną UE. Ta strategia ma osłabić pozycje partii proeuropejskich, a w efekcie doprowadzić do rozdrobnienia w Parlamencie Europejskim.

Jak stwierdził Rodríguez-Pose, choć protesty takie jak Orka są niewielkie, mogą „znacząco wpłynąć” na wyniki wyborów, – To stanowisko przyciąga wyborców, którzy czują się – nie bez powodu – zaniedbani lub dotknięci polityką UE.

Źródło

Zdjęcie tytułowe: Longfin Media/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.