Udostępnij

Województwo nie publikuje kluczowych wyników konsultacji. Bagatelizuje głos lekarzy, rektorów i mieszkańców

06.09.2022

Choć konsultacje projektu zmiany uchwały antysmogowej dla Małopolski zakończyły się 24 sierpnia do tej pory Zarząd Województwa nie opublikował wyników konsultacji. Projekt zmiany zakładał wydłużenie terminu użytkowania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno, stanowiących główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce. Polski Alarm Smogowy w ramach konsultacji złożył ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiały się zmianie. Za pozostawieniem przepisów opowiedzieli się lekarze oraz rektorzy krakowskich szkół wyższych. Mimo to Zarząd Województwa sugeruje, że pod uwagę brane będą głównie stanowiska samorządów. I to tych, które w wielu przypadkach nie podejmowały wystarczających działań w kierunku likwidacji “kopciuchów”.

Marszałek Witold Kozłowski pytany przez dziennikarzy RMF FM o wyniki konsultacji, stwierdził: ”Internetowa sonda to nie jest ostateczny wynik konsultacji. Ogromną wagę przywiązujemy do stanowisk samorządów. Jak będziemy mieć komplet dokumentów, to wtedy dokonamy analizy (…)” .

5 września na stronie Województwa Małopolskiego ukazał się komunikat dotyczący konsultacji zmiany uchwały antysmogowej w Małopolsce. Czytamy w nim: “Większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi.”

„My również mieszkamy oddychamy małopolskim powietrzem”

– Zastanawiamy się na jakiej podstawie Zarząd oddziela antysmogowych aktywistów od mieszkańców Małopolski. My również mieszkamy w Małopolsce i oddychamy małopolskim powietrzem, tak samo jak tysiące zatroskanych mieszkańców, którzy sprzeciwili się zmianie – tłumaczy Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego – Chcielibyśmy dowiedzieć się, jak rozłożyły się głosy przeciwników i zwolenników zmiany. Nie rozumiemy dlaczego aktywiści i organizacje są traktowani inaczej niż samorządy i mieszkańcy. Czyżby głosy  zatroskanych obywateli, którzy od lat podejmują działania na rzecz czystego powietrza w Małopolsce były mniej ważne? Zarząd pomija w komunikacie fakt, że w ramach konsultacji swój apel złożyli między innymi lekarze. Kategorycznie sprzeciwili się pomysłowi wydłużenia terminu likwidacji wysokoemisyjnych “kopciuchów”. Za pozostawieniem przepisów opowiedzieli się również rektorzy krakowskich szkół wyższych oraz 13 gmin Metropolii Krakowskiej – dodaje.

Z komunikatu Urzędu Marszałkowskiego wynika także, że “Większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”. Takie stanowisko gmin to bardzo często konsekwencje braku wystarczających działań na rzecz czystego powietrza przez ostatnich 6 lat oraz ignorowania konieczności wdrażania uchwały antysmogowej i likwidacji “kopciuchów”. Samorządy, które nie wywiązywały się ze swoich obowiązków, teraz aktywnie domagają się opóźnienia terminu wymiany najbardziej zanieczyszczających kotłów.

– To bardzo dziwne, że Zarząd zwleka z podaniem wyników konsultacji. Opóźnianie terminu ich publikacji budzi niepokój, tym bardziej, że złożyliśmy na ręce Zarządu Województwa ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiły się zmianom – twierdzi Lutomska – Branie pod uwagę wyłącznie głosów samorządów byłoby niesprawiedliwe wobec osób  zaangażowanych w sprawę czystego powietrza w Małopolsce, które wzięły udział w konsultacjach. Wiele gmin robiło zdecydowanie za mało na rzecz czystego powietrza, a teraz oczekują usankcjonowania swoich zaniechań – dodaje. 

Wiele miast i gmin przeciwnych zmianom

Wydłużanie terminu użytkowania “kopciuchów” nie stanowi odpowiedzi na kryzys energetyczny. Analizy pokazują, że przy obecnych cenach węgla ogrzewanie „kopciuchem” stanowi najdroższą formę ogrzewania. Tego typu kotły są nieefektywne i zużywają znacznie więcej opału niż urządzenia nowoczesne.

Władze samorządowe zamiast osłabiać przepisy antysmogowe, powinny skutecznie przekonywać mieszkańców do rezygnacji z „kopciuchów”, termomodernizacji domów i skorzystania z dostępnych dotacji na ten cel, np. z rządowego programu Czyste Powietrze.

W konsultacjach wypowiedziały się też gminy, które sprzeciwiły się propozycji luzowania przepisów antysmogowych. Dziś wiadomo, że za pozostawieniem przepisów w obecnej formie są między innymi Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Oświęcim, a także 13 gmin Metropolii Krakowskiej. Pokazuje to, że przedstawiciele gmin, którym zależy na wdrożeniu przepisów antysmogowych i robią to konsekwentnie, są w stanie przekonać swoich mieszkańców do zmiany.

Zdjęcie: Smog w Cichem. Shutterstock/Agnes Kantaruk

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.