Udostępnij

Frank Bold: 5 milionów gospodarstw wprowadzonych w błąd przez Tauron

14.02.2022

Wraz z początkiem roku Tauron rozesłał do swoich klientów pismo, w którym informował, że 59% ceny energii dla gospodarstw domowych wynika z polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Według prawników z fundacji Frank Bold rozsyłane listy wprowadzały dezinformację. Sprawę zbada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Fundacja złożyła w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez spółkę Tauron. Pismo trafiło już do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dziś okazuje się, że listy rozsyłane przez państwową spółkę nie były jedynymi, które otrzymali Polacy. Oprócz tych wysyłanych przez Tauron, podobne informacje rozsyłała państwowa Enea oraz PGE. Okazuje się, że te działania to element większej akcji nazywanej przez państwowe spółki „Projektem Edukacyjnym”. Według organizatorów ma on na celu poinformowanie społeczeństwa o strukturze kosztów produkcji energii elektrycznej w Polsce.

„Tauron dezinformuje” – UOKiK sprawdza

Kolejnym etapem „projektu edukacyjnego”, którego kosztów na razie nie znamy, jest szeroka akcja billboardowa. Wielkie plakaty zawisły niemal w całym kraju. Można je spotkać nawet w samym centrum Warszawy, obok Pałacu Kultury i Nauki. Ich przesłanie jest podobne do treści listów rozsyłanych wcześniej do odbiorców energii.

Dyrektor Frank Bold w Polsce, Bartosz Kwiatkowski odnosząc się do informacji zawartych w korespondencji przekonuje: – Podanie mocno zawyżonego udziału kosztu uprawnień do emisji CO2 to najbardziej rzucający się w oczy, ale tylko jeden z kilku elementów dezinformacji, której Tauron dopuścił się wobec swoich klientów, czyli aż 5 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Według Kwiatkowskiego spółka swoją komunikacją naruszyła obowiązek udzielenia konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji. – Tauron wskazuje, że za większość naszych rosnących rachunków za energię odpowiada wyłącznie unijna polityka klimatyczna, co jest informacją nierzetelną i niepełną, wykorzystującą ograniczoną wiedzę konsumentów na temat funkcjonowania systemu uprawnień do emisji – dodaje Kwiatkowski.

Kolejne zastrzeżenia

Frank Bold w zawiadomieniu do UOKiK twierdzi, że Tauron obwiniając za ceny energii Unię Europejską wykorzystuje ograniczoną wiedzę konsumentów w zakresie funkcjonowania systemem uprawnień do emisji (EU ETS).

Prawnicy wyliczają zastrzeżenia, które leżą u podstaw zawiadomienia złożonego do UOKiK. Według nich spora część przyczyn drożejących kosztów energii leży po stronie spółki Tauron i decyzji przez nią podejmowanych. Sam system EU ETS wprowadzono 20 lat temu, by racjonalnie wspierać redukcję emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem Tauron, jak twierdzą działacze Frank Bold, strategię na rzecz dekarbonizacji przyjął dopiero w 2019 roku. Wysokie koszty są więc ich zdaniem wynikiem opieszałości państwowej spółki.

Takiej informacji w rozsyłanych pismach zabrakło, a ponieważ efektem mogą być podejmowane na podstawie niepełnej informacji wybory konsumenckie to sprawa trafiła właśnie do UOKiK.

Czytaj także: Tauron żegna się z „czarnym złotem”. Wiadomo, kiedy spółka wyłączy bloki węglowe

Podwyżki za prąd z OZE?

Kolejnym elementem dezinformacji ma być według zawiadamiających posługiwanie się ogólnymi wyliczeniami. Te dotyczą średnich cen energii elektrycznej, a nie tych konkretnych obowiązujących w Tauron.

Inny zarzut dotyczy nieuzasadnionego korzystania z autorytetu Państwa. W swoich listach Tauron podaje podstawę prawną, która miała zmuszać władze spółki do przekazywania tej informacji.

– Przeciętny konsument może odnieść wrażenie, że koszt uprawnień do emisji to rodzaj podatku nałożonego na odbiorców energii, podczas gdy odzwierciedlają one raczej decyzje producenta energii, który wiedział przecież, że te uprawnienia będą drożały i nadejdzie moment, w którym przez trwanie przy węglu będzie produkował bardzo drogo, a mimo to nie dążył dostatecznie szybko do zwiększania produkcji z odnawialnych źródeł energii – mówi dyrektor Kwiatkowski.

Ostatni zarzut zgłoszony do UOKiK w związku z listami, które wysyłał Tauron, dotyczy tego, że informacje o kosztach wynikających z cen emisji dostali także korzystający z usługi „Prąd EKO”. Taka energia posiada specjalny certyfikat i ma pochodzić w 100% z OZE. Tymczasem instalacje OZE nie emitują CO2, więc nie są obciążone kosztami związanymi z ceną emisji.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/T. Schneider

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.