Udostępnij

Tauron żegna się z „czarnym złotem”. Wiadomo, kiedy spółka wyłączy bloki węglowe

24.03.2021

Spółka Tauron Wytwarzanie do 2035 roku planuje zamknąć wszystkie swoje bloki węglowe. Ich wygaszanie będzie stopniowe, pierwsze staną w 2025 roku. Wśród powodów firma wymienia rosnące koszty emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Taką decyzję podjął zarząd spółki Tauron Wytwarzanie, utrzymującej wszystkie konwencjonalne elektrownie na południu Polski. Większość bloków Elektrowni Jaworzno III zakończyłaby działalność w 2025 roku. Podobny los czeka instalacje w Elektrowni Łaziska i Siersza. Ostatni blok węglowy w Jaworznie II ma zostać zamknięty w 2027 roku. Osiem lat później, czyli w 2035 roku, energii z węgla nie będzie produkować już Elektrownia Łagisza. Wtedy pracę zakończy oddany do eksploatacji zaledwie 12 lat temu blok 10.


Władze spółki twierdzą, że mogłyby utrzymać wytwarzanie energii w Łaziskach do końca 2028 roku. Wymagałoby to jednak uzyskania wsparcia finansowego.

Spółka Tauron Wytwarzanie chce w ten sposób uciec od wysokich opłat za emisję dwutlenku węgla. Władze spółki mówią też o potrzebie dostosowania się do planów dekarbonizacji gospodarki.

Czytaj również: Produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie

– Koszt emisji CO2 sięgnął ostatnio 40 euro za tonę. Zgodnie z unijnymi regulacjami, trwa proces wygaszania najstarszych i najmniej efektywnych bloków węglowych – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa Tauron Wytwarzanie. Według niej spółka pracuje nad strategią dostosowania się do Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku.

Hamera uspokaja jednak pracowników elektrowni i uzależnionych od nich kopalni siostrzanej spółki Tauron Wydobycie. Twierdzi, że energetyczny gigant zadba o ich utrzymanie.

W Tauronie prowadzone są rozmowy ze stroną społeczną, by korzystając z dostępnych źródeł finansowania, stworzyć jak najbardziej efektywne narzędzia osłonowe dla pracowników – mówi przedstawicielka firmy.

Rzeczniczka zaznacza, że decyzja zarządu jest warunkowa. Jej realizację spółka uzależnia od przyszłej sytuacji na rynku. Władze Tauron Wytwarzanie na razie milczą o przyszłości zasilanego gazem bloku energetycznego w Stalowej Woli.

Zdjęcie: Tauron Wydobycie, materiały prasowe

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.