Udostępnij

Tiry na tory. Chiny inwestują w pociągi towarowe, żeby pozbyć się ciężarówek z dróg

09.07.2018

Chińczycy zapowiedzieli, że jednym z elementów ich ekologicznych reform, będą inwestycje w kolejowe przewozy towarowe. Do 2020 roku mają one przynieść 30-procentowy wzrost tonażu transportowanych w ten sposób towarów. Władze deklarują, że chodzi o jakość powietrza.

Cytowany przez Reutersa Ding Yan, urzędnik ministerstwa ekologii i środowiska, mówił, że przewozy samochodami ciężarowymi generują 13 razy większe zanieczyszczenie powietrza, niż kiedy tę samą ilość towaru transportuje się koleją. Jednocześnie podkreślał, że w Chinach jest obecnie 310 milionów samochodów, a każdego roku przybywa 20 milionów nowych pojazdów.

„W wielu miastach auta są głównym źródłem zanieczyszczenia”, mówił i wskazywał, że na przykład w Pekinie odpowiadają one nawet za 45 proc. pyłów zawieszonych. Decyzja o inwestycjach w kolej to kolejny pomysł, który ma poprawić sytuację. Wcześniej wprowadzono m.in. ograniczenia w ruchu ciężarówek po chińskiej stolicy, a także w przewozie węgla po drogach.

Jednocześnie z rozwojem kolei, mają być wprowadzane kolejne ograniczenia na drogach. Kierowców czekają podwyżki opłat. Sprzedawców samochodów i paliwa konieczność dostosowania się do wyższych wymagań, kiedy chodzi o emisyjność aut. Od nowego roku wchodzą tam w życie nowe wymagania dotyczące jakości paliwa, które z grubsza odpowiadają normom Euro VI.

Fot. Enzo JIANG/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.