Udostępnij

To był najcieplejszy wrzesień w historii. W Europie było o 1,8°C więcej niż wynosi wieloletnia średnia

08.10.2020

Serwis klimatyczny unijnej agencji Copernicus opublikował comiesięczny raport na temat temperatur powietrza. Z danych zebranych na całym świecie wynika, że był to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów: zarówno w Europie, jak i na całym świecie.

Z raportu wynika, że średnia temperatura powietrza na świecie była o 0,63 st. Celsjusza wyższa niż wynosi średnia dla września z lat 1981-2010. Był to tym samym najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów.

Średnia temperatura powietrza na świecie była wyższa o 0,05 st. Celsjusza niż we wrześniu przed rokiem, który – od teraz – jest drugim najcieplejszym w rejestrze. Było równocześnie o 0,08 st. Celsjusza cieplej niż we wrześniu 2016, który znajduje się teraz na trzeciej pozycji.

Czytaj także: Ogień w Kalifornii strawił już ponad 1,6 mln hektarów. Największe straty w historii

Choć w większości regionów świata było cieplej niż zwykle, były też takie miejsca, gdzie temperatura była nieco niższa niż średnia z lat 1981-2010. Tak działo się m.in. w części Azji Środkowej, środkowych Stanów Zjednoczonych, a także w części Pacyfiku, gdzie do czynienia mamy z oddziaływaniem zjawiska La Niña.

Zaobserwowana globalnie anomalia była jeszcze większa w przypadku samej Europy, gdzie również padł rekord. Tutaj średnie temperatury powietrza były aż o 1,8 st. Celsjusza wyższe niż wynosi średnia dla września z lat 1981-2010.

Czytaj także: Przyrodnicy: obce gatunki kolonizują zręby w Puszczy Białowieskiej

Średnia była o 0,2 st. Celsjusza wyższa niż we wrześniu 2018 roku, który do tej pory był najcieplejszym w historii europejskich pomiarów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/hkalkan [Zdjęcie z września w Kalifornii, gdzie nadal szaleją pożary]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.