Udostępnij

Topniejący lód odkrył nową antarktyczną wyspę

01.03.2020

Nieznany dotąd ląd zauważyli naukowcy badający topniejące lodowce Thwaites i Pine Island. Wyspa Sif, nazwana tak na cześć nordyckiej bogini, nadal w większości pokryta jest lodem, spod którego widać jednak warstwę brązowej skały.

Wieści dotyczące rekordowego tempa topnienia lodowców Thwaites i Pine Island obiegły media w zeszłym roku. W lutym 2019 uczeni uczeni zauważyli w rejonie Półwyspu Antarktycznego wyrwę wielkości nowojorskiego Manhattanu. Dziś potwierdzają, że lód nadal znika, odkrywając nieznane dotąd lądy.

Wysepkę o szerokości 170 metrów i długości 370 metrów zauważyli badacze z ekspedycji Thwaites Glacier Offshore Research. Jak stwierdzili, składa się ona w większości z granitowej skały, której kolor mocno kontrastuje z otaczającymi ją górami lodowymi. To jedyny ląd z widoczną powierzchnią skalną w promieniu 65 kilometrów.

Wyspa nadal byłaby niewydoczna, gdyby nie kryzys klimatyczny wpływający na topnienie antarktycznych lodowców. Skalę zjawiska pokazał jeden z członków ekspedycji, amerykański glacjolog Peter Neff. Na twitterze zamieścił wideo pokazujące cofanie się powierzchni lodowej Półwyspu. Widać na nim, jak drastycznie zmienił się ten rejon w ciągu 10 lat.


Tak szybkie cofanie się powierzchni lodowej może mieć różne skutki. Według cytowanej przez Nature.com geolożki Lauren Simkins prawdopodobnie wpłynie na dalsze rozpadanie się powierzchni lodowca. Paradoksalnie topnienie niektórych obszarów Półwyspu Antarktycznego może jednak dać zupełnie inny efekt, i zwiększyć stabilność reszty pokrywy lodowej. Jak zaznacza naukowczyni z University of Virginia, przypadek wyspy Sif będzie dobrym punktem wyjścia do dalszych badań nad topnieniem kontynentu.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Uniwersytetu w Houston

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.