Udostępnij

Brytyjski rząd chce zakazać importu trofeów łowieckich. Myśliwi chcą bronić „swojego stylu życia”

13.12.2023

Trofea łowieckie nie będą już mogły trafić na Wyspy. Projekt nowego prawa obejmuje 7 tys. gatunków zwierząt, znacząco ograniczając duży rynek zbytu, jaki stanowi Wielka Brytania. Głosy krytyczne pojawiły się zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników handlu trofeami łowieckimi. Zarzuty wobec Torysów obejmują m.in. tempo prac nad ustawą.

Pod koniec zeszłego roku brytyjski rząd zapowiedział, że trofea łowieckie nie będą mogły być importowane tak łatwo, jak dotychczas. Chodzi o charakterystyczne części ciał zabitych zwierząt, takich jak np. czaszki, pióra, poroża, futra bądź skóry. Planowany zakaz objąć ma 7 tys. gatunków zwierząt, w tym nie tylko tych zagrożonych wyginięciem.

„Obecnie zagrożonych wyginięciem jest więcej gatunków zwierząt niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości. Jesteśmy przerażeni myślą, że myśliwi pozyskują trofea i wywierają większą presję na niektóre z naszych najbardziej znanych i zagrożonych zwierząt” – powiedział w oświadczeniu George Eustice, brytyjski sekretarz ds. środowiska.

Polityk podkreśla, że planowane regulacje będą jednymi z najcięższych na świecie. Tym samym Wielka Brytania chce przewodzić w ochronie zagrożonych zwierząt i wspierać ich długoterminową ochronę.

Czytaj również: Nosorożce z RPA skorzystały na pandemii. Kłusownictwo spadło o połowę

„Ratować zagrożone gatunki”

„Dzika przyroda potrzebuje tego zakazu. Zagrożone zwierzęta są codziennie okrutnie i niepotrzebnie zabijane, a wiele z nich trafia do Wielkiej Brytanii jako trofea łowieckie” – komentuje Eduardo Gonçalves, założyciel ruchu Campaign to Ban Trophy Hunting. „Wydaje się, że rządowy projekt ustawy to najsilniejszy zakaz na świecie. O takie przywództwo apelowaliśmy. By ratować zagrożone gatunki i położyć kres temu strasznemu handlowi” – podkreśla Gonçalves.

Przy okazji propozycji brytyjski rząd chwali się, że wkrótce wejdzie w życie inne prawo. Chodzi o całkowity zakaz importu, eksportu i handlu produktami zawierającymi kość słoniową, niezależnie od ich wieku.

Głosy krytyczne

Krytycznie o propozycji wypowiedziała się organizacja strzelecka BASC (British Association for Shooting and Conservation), zrzeszająca na Wyspach 150 tysięcy osób. W opublikowanym oświadczeniu argumentowano, że zakaz wpisuje się w szerszy spór dotyczący strzelania do zwierząt w ogóle, w tym „strzelania rekreacyjnego”. Zdaniem organizacji te same, „emocjonalne argumenty” wykorzystywane są w kampaniach, które mają zniechęcić opinię publiczną do tej działalności. Myśliwi zrzeszeni w BASC planują bronić „swojego stylu życia”.

Wyrazy niezadowolenia pojawiły się równocześnie ze strony niektórych zwolenników zakazu. BBC podaje, że zmiany w prawie znalazły się w programie Partii Konserwatywnej już w 2019 roku. Na ten moment mowa o zapowiedzi, jednak projekt nie wpłynął jeszcze do brytyjskiego parlamentu. Torysi deklarują, że stanie to się niebawem. Tymczasem brytyjski „Mirror” donosi – opierając się na „przeciekach” ze spotkania aktywistów z rządem – że konkretny dokument może pojawić się najwcześniej wiosną lub latem.

Niezadowolony z tempa prac jest John Spellar, poseł z Partii Pracy. Dlatego zgłosił on swój własny projekt w sprawie trofeów. Zdaniem brytyjskiej prasy ma jednak małe szanse na przyjęcie w obecnym układzie sił w parlamencie.

Czytaj również: Co roku przez polowania ginie ponad 200 tysięcy ptaków. Są zabijane wyłącznie dla rozrywki

_

Zdjęcie: Martin Prochazkacz / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.